תקשור זה נמסר בשיאה של פרשת ארז ארג'ונה, שנחשפה לאחר התאבדותו. טוהר מתייחסים לנושא ומספקים מידע יקר ערך שיכול לעזור לכם לנווט את דרככם בהמשך. ויש עוד

אם כך, שלום.

אם כך, אנו מתחילים מפגש נוסף, הזדמנות נוספת לעסוק במתרחש, במתפתח, במה שמתגלה.

זהו זמן משמעותי עד מאוד, שכן המפגש שמתרחש בעולם זה בין המוכר והישן לבין המוכר והחדש יוצר מעין פיצוץ. הוא מחייב שינוי, והשינוי שמתחייב בזמן הזה הוא לעתים מהיר, הוא לעתים חד והוא לרוב חד משמעי. כלומר, כזה שלא ניתן ללכת לאחור ממנו, כזה שלא ניתן להסיט את המבט ממנו, כזה שלא ניתן לבטל.

ישנו צורך, נאמר אפילו הכרח, לקחת יותר אחריות, להיות יותר מכפי שאתם רגילים להיות, להכיר בעצמכם יותר מכפי שאתם רגילים להכיר בעצמכם. זה מה שמתרחש בזמן זה ממש.

זה אינו חדש, מה שאנו מוסרים כעת. אנו מדברים על צורך זה, על הכרח זה, מזה זמן מה. זו מגמה המתרחשת בעולם זה של בני אדם. אתם פוסעים עוד ועוד בנתיב שבחלקו מוכר ובחלקו, אולי ברובו, הוא חדש. זה תהליך שבו אתם פוגשים חלקים בעצמכם שאינכם זוכרים שהנחתם לאורך הדרך, חלקים שניסיתם לנתק, חלקים שלעתים גם הצלחתם לנתק כדי לשרוד בעולם זה. העולם כולו עובר אט אט מהישרדות להתרווחות, לרווחה, לנינוחות, לשפע, ובמעבר הזה עליכם להתחבר מחדש, לקחת מחדש בעלות על חלקים שונים בכם.

לעתים אלו הם רגשות שאתם מסרבים להרגיש, לעתים אלו הם כישרונות שאתם מסרבים לממש, לעתים זו האפשרות לראות את עצמכם כפי שאתם מבעד לעיניים אוהבות שאתם מסרבים בכל תוקף לראות. זה עשוי להיות זה, זה עשוי להיות זה, זה עשוי להיות זה; לעתים זה עשוי להיות שילוב של הכול.

כלומר, אתם יכולים לחוש שאתם גם מתבקשים יותר לאהוב את עצמכם ובו זמנית לפגוש חלקים כואבים בעצמכם. החוויה עשויה להיות של ניגוד – אתם עשויים להרגיש בו זמנית יותר טוב ויותר רע. אתם עשויים להרגיש יותר נינוחים ויותר מתוחים, יותר רכים ויותר קשוחים, יותר שקטים ויותר סוערים. הניגודיות עשויה להיות כזו שבני אדם עשויים לחשוב שאולי משהו משתבש אצלם. אבל זה איננו שיבוש. אתם יכולים, אם אתם רוצים, לתאר זאת באופן הזה – זו מעין האצה בתהליך השינוי, המחייבת פעולה המתרחשת בהיבטים שונים בעת ובעונה אחת.

כלומר, יש פחות אפשרות כמקודם לעסוק באחד, להתרגל אליו ואז לעבור לשני ולהתרגל אליו, ואז לשלישי ולהתרגל אליו, וכן הלאה. יש יותר צורך להתחבר מחדש בו זמנית לחלקים שונים בכם ולהתרגל אליהם בו זמנית; ליותר אהבה וליותר כאב שיש לרפא, להרגיש יותר מזה, יותר מזה. כך אתם יכולים לחוות את הניגודיות, את החוויות המנוגדות בעוצמה יותר גדולה מבעבר.

אם דינמיקה זו מטרידה אתכם, דעו שאין סיבה להיות מוטרדים, אין סיבה לפחד, אין ממה לחשוש. זה אינו מעיד על בעיה, אלא תגובה טבעית לאופן שבו תהליכים מתרחשים.

השליטה של הפחד

אנו מודעים לכך שבזמנים אלו ישנה גם דאגה רבה ביחס לאופן שבו הכול מתפתח. יש אמנם יותר יציבות אצל רבים מכם ביום-יום, משום שמגבלות שונות שאתם התרגלתם במידה כזו או אחרת לחיות לפיהן בשנה חולפת כבר הוסרו, ולכן המציאות כמו הופכת להיות יותר נינוחה ויותר מוכרת. אבל בו זמנית ישנה יותר דאגה, משום שרבים התרגלו לאינטנסיביות של הטלטלות והדאגה אומרת 'בוודאי תבוא טלטלה נוספת. היא חייבת להגיע'.

יש כאלה אשר ממחישים זאת, מתארים זאת באופן מפורט כולל לוחות זמנים, מתי תבוא הטלטלה, מאיזה כיוון, מאיזה סוג ומי עומד לקחת לכם מחדש את החופש, מי עומד לכבול אתכם מחדש. בני אדם לכן לא רק דואגים לפעמים אלא גם ממש מאיימים על עצמם ועל אחרים.

בני אדם אולי לא יגדירו זאת בתור איום, הם יאמרו שזו אזהרה. אנו מגדירים זאת בתור איום משום שבכך שאתם מפיצים עוד אזהרות מסוג זה, אתם יוצרים כוח של פחד שהופך להיות ממשי, והפחד הוא הכוח שכובל את בני האדם יותר מכל מגבלה אחרת שבני אדם בתפקידם כפוליטיקאים מטילים על ציבור של אנשים.

אנו מודעים לכך שזה עשוי להיראות לכם לא הגיוני, שכן המגבלות שחוויתם בשנה זו היו ממשיות, ומה שאנו מדברים עליו, הפחד, הוא נתפס כמו רגש שלפעמים מרגישים ולפעמים לא, ולכן זה לא עניין כל כך גדול. אבל המגבלה שהפחד יוצר היא משמעותית הרבה יותר, כלומר בעלת השפעה גדולה יותר מכל מגבלה אחרת, והיא מהווה את התשתית גם לרבות מהמגבלות שהתמודדתם איתן בשנה חולפת.

הפחד אומר שהפגיעה בדרך ויש להיזהר, והוא נותן עצות שונות שלפיהן אתם אמורים להתנהג כדי להגן על עצמכם מפני פגיעה. אצל חלק מכם השנה הזו כמו חיזקה את הפחד, פחד שהיה תמיד קיבל אישור לקיומו, שכן ישנן הוכחות – הנה הדבר הרע קרה ואפילו יותר גרוע ממה שהיה נראה, אז המסקנה היא שבהחלט צריך להיזהר ובהתאם להתכווץ יותר, לדאוג יותר, בהחלט, ולצפות לרע.

זו מציאות המתקיימת אצל בני אדם רבים – ישנה יותר דאגה, יותר ציפייה לרע שיבוא וניסיון להגן על עצמכם.

אנו מתארים מציאות שהיא טבעית מנקודת המבט שלנו. אתם עדיין נדרשים לחזק את האמון שלכם מחדש, לחזק את הביטחון שלכם בעצמכם וביכולת שלכם לחיות בנינוחות. במילים שלנו אין ביקורת אבל אנו מבקשים לתאר מציאות זו כדי להזכיר לכם שהפחד הוא היועץ שלא כדאי לכם להקשיב לו. להכיר בקיומו, בהחלט, להרגיש אותו כאשר הוא מגיע, בהחלט, לרפא אותו ככל שאתם יודעים ויכולים, בהחלט, לשמוע מה יש לו לומר, בהחלט. אבל אל תקשיבו לו, כלומר אל תיזהרו במובן שאתם רגילים להיזהר או שהתרגלתם בשנה זו.

אם אתם מרגישים צורך להגן על עצמכם עשו זאת, אבל אל תיזהרו כפי שהפחד אומר לכם, אתם אינכם בסכנה כפי שאתם תופסים זאת. אתם צריכים בהחלט להקשיב לעצמכם ולבחון בכל פעם מחדש באיזו מציאות אתם נמצאים ועם מה אתם מתמודדים ומה אומרת לכם התחושה הפנימית. האינטואיציה שלכם תדע להגן עליכם כאשר יש צורך.

אתם לא זקוקים לפחד כדי לשמור על עצמכם מוגנים. הפחד מחליש אתכם, הוא אינו מחזק אתכם. האינטואיציה שלכם תחזק אתכם, היא תאמר לכם באיזה נתיב ללכת ועם מה לשתף פעולה, מה לעשות ומתוך זה אתם גם תוכלו לזהות מה לא – מה לא לעשות, עם מה לא לשתף פעולה, באיזה נתיב לא ללכת.

אתם יכולים לחיות מתוך השקט של האינטואיציה, אתם אינכם זקוקים לרעש של הפחד כדי להיות מוגנים. פחד אינו שווה הגנה, הוא מחליש אתכם משום שהוא יוצר מתח בגוף הגורם לפעילות פיזיולוגית מוגברת, וכתוצאה מכך אתם מתעייפים ונחלשים ונהיים חולים יותר מהר. אין צורך בו, בפחד, באופן הזה. אל תיאחזו בו, תנו לו לבוא וללכת, רפאו אותו ככל האפשר, ולאט לאט תחזקו מחדש את האמון שלכם בעצמכם, ביכולת שלכם להיות כפי שאתם בעולם זה.

היכולת להיות כפי שאתם בעולם זה היא היכולת שנפגעה. להיות כפי שאתם זו לא רק ידיעה פנימית אלא זו גם יכולת. מתוך הידיעה מתפתחת יכולת לבטא את עצמכם, לעשות את מה שאתם רוצים, לחיות את חייכם כפי שאתם בוחרים לחיות אותם. היכולת הזו חלשה אצלכם ואותה יש לחזק, בהחלט.

היא תמיד הייתה חלשה משום פגיעות שעברתם והפחד שנוצר מתוך אותן הפגיעות. אנו מתארים את זה כדי שתבינו את מה כדאי לחזק – הידיעה שאתם יכולים לחיות את חייכם כפי שאתם תסייע לכם לחיות טוב יותר גם בתוך העולם שיש בו מידה כזו או אחרת של שינויים, של תהפוכות.

אתם אינכם זקוקים שהעולם יהיה יציב כדי להצליח לחיות את חייכם כפי שאתם רוצים. אתם יכולים לחיות את חייכם כפי שאתם רוצים גם בתוך עולם שהוא איננו יציב, שאיננו מקרין או יוצר אווירה של ביטחון. חפשו את הביטחון בפנים והביטחון יכול להתחזק כאשר תחזקו את היכולת שלכם לחיות את חייכם כפי שאתם רוצים.

לכן, אל תדאגו באופן שאתם רגילים לדאוג. טפלו בעצמכם אבל אל תדאגו לעצמכם, אם אפשר לומר זאת כך.

החיפוש אחר אהבה

אנו מבקשים להתייחס לנושא נוסף אשר נוגע באנשים רבים וזו טלטלה המתרחשת בקהילות רוחניות, נגדיר זאת כך, של אנשים המבקשים ליצור שינוי. ישנה טלטלה שכזו המתרחשת בזמן זה ממש, והיא עשויה עוד להיות מורגשת לפרק זמן כזה או אחר.

זו טלטלה הנובעת מגילוי, והיא חלק ממה שמתרחש בשנה זו של השמש שבפנים. השמש אשר מאפשרת לצאת לדרך חדשה חושפת דברים שהיו נסתרים. מה שהיה יותר קשה לראות בחורף קל יותר לראות באביב.

האביב חושף ומביא איתו כל מיני דברים: הוא לא מביא רק פריחה של פרחים, הוא גם חושף דברים רקובים אשר יש צורך לטפל בהם ולסלק אותם מן הדרך.

הטלטלה אשר מתרחשת בזמן הזה היא ביטוי לגילוי של ריקבון אשר לא ניתן להמשיך עוד איתו קדימה, והדבר מטלטל בני אדם רבים. זאת משום שבני אדם אינם מבינים כיצד יכולה להיות מציאות שבה יש ריקבון כזה, שבה ישנו גם אור שכזה.

יש אשר חוו אור, יש אשר חוו ריקבון, וכעת מתברר על פניו כי שני הדברים התקיימו ביחד. הדבר יוצר בלבול. הוא יוצר בלבול ומתוך זה גם אי-הבנה. כיצד, שואלים בני אדם מסוימים, יכולה להיות מציאות שבה האור שוכן יד ביד עם ריקבון?

אנו יכולים לומר ביחס לכל זה שאור הוא איננו בהכרח עשייה של טוב. בשביל להסביר את מה שאנו אומרים, אנו צריכים להסביר מחדש מה עושה אור.

האור הוא מה שמחבר, הוא מה שחושף. הוא חושף, הוא מחבר והוא מניע תנועה. האהבה היא זו המביאה את החמלה, היא מביאה את האנרגיה העוטפת שאתם זקוקים לה כדי להיזכר שאתם ראויים לאהבה. היא החיבוק שכל בני האדם מבקשים אותו לעצמם. מתוך האהבה נוצר גם האור.

האור חושף, הוא מחבר חלקים אשר היו נפרדים, והוא מאפשר תנועה. במובן הזה, האור הוא ניטרלי. הוא איננו חיובי או שלילי. הוא ניטרלי. כלומר, הוא מאפשר את כל סוגי התנועה. השאלה היא לא האם ריקבון ואור יכולים ללכת ביחד, השאלה שאתם יכולים לשאול אותה, האם יכול להיות מצב שבו אהבה וריקבון שוכנים ביחד בכפיפה אחת? התשובה לשאלה הזו היא 'לא'.

אהבה אינה יכולה להיות בו זמנית עם ההופכי לה. האור מאפשר זאת, הוא מאפשר תנועה. כלומר, הוא מאפשר לאדם לבטא את עצמו ולממש את עצמו. אדם יכול לעסוק אנרגטית בתדרים כאלה ואחרים, להתחבר למאורות כאלה ואחרים, להשתמש בהם כדי ליצור תנועה וליצור שינוי מסוג זה או אחר, תלוי בכוונה, אבל זה איננו אומר שאהבה נמצאת בתוך הפעולה, בהחלט לא.

כאשר ישנה תנועה וישנה כוונה, נאמר, להתעלות, אז התוצאה היא תוצאה של התרחבות, היא תוצאה של שחרור, של מעין פרידה מהמוכר. במצב כזה בני אדם עשויים בהחלט להרגיש טוב יותר. לכן נדמה לכם שישנה אהבה.

אנו בהחלט נאמר שאהבה תמיד קיימת; אי אפשר לומר שאין אלוהים במצבים מסוימים. האור והאהבה הם האלוהות והם נמצאים ונוכחים בכל, אבל כאשר אתם מבקשים לבחון התנהגות של בני אדם, אל תשאלו את עצמכם אם אור ישנו שם, אלא תשאלו האם אהבה קיימת.

את האהבה אפשר להרגיש. את האור אתם יכולים לראות אנרגטית, אתם יכולים לזהות בתנועות מסוימות, פיזיות, בפעולות מסוימות, בתוצאה מסוימת. אתם יכולים לראות תנועה, פיזית או אנרגטית, ולהבין שיש בזה אור. אבל השאלה היא אם יש בזה אהבה.

את הנוכחות של האהבה אפשר להרגיש, ולכן, כאשר אתם מחפשים לדעת על מי לסמוך, בקשו לחוש בתוך עצמכם האם ישנה אהבה. לא אם אתם מרגישים יותר טוב, לא אם אתם חווים שחרור או שינוי, אלא האם ישנה אהבה. כך אתם יכולים יותר בקלות לדעת על מי לסמוך.

היכן שקיימת אהבה ישנה נינוחות, ישנו ביטחון, ישנה עדינות, ישנה רכות, בהחלט, ישנו שיתוף פעולה. היכן שישנה אהבה ישנו כבוד, היכן שישנה אהבה ישנו חופש. אם מרכיבים אלו אינם, אז אין אהבה. את זה חשוב עד מאוד להבין.

חפשו אהבה בבני אדם איתם אתם משתפים פעולה, זאת בהנחה ואתם מבקשים לאהוב את עצמכם יותר. אל תחפשו קיומו של אור, זה איננו בהכרח מעיד על קיומה של אהבה, בהחלט לא.

לחזק את השמש שבפנים

לבסוף, אנו מבקשים לומר ביחס לזמנים אלו שהמגמה של גילוי צפויה להימשך. עוד אמיתות נסתרות עשויות להיחשף. אתם עשויים להיות מופתעים, לעתים שמחים, משום שאתם עשויים לגלות כמה אתם אהובים, ולעתים אתם עשויים להיות כאובים או כועסים כאשר אתם מגלים דברים פוגעים.

אמיתות שונות משני הקצוות עשויות להמשיך להתגלות ככל ששנה זו מתפתחת. אנו לא מנסים לומר שכאשר שנה זו תסתיים, אז תנועה זו של גילוי תיפסק. היא לא החלה בשנה זו והיא גם לא תסתיים בסופה של שנה זו. אבל שנה זו של השמש שבפנים מבקשת מבני אדם לחבור מחדש למרכז הפנימי, למה שאנחנו מגדירים בתור שמש, המקור אשר מתוכו הכול נובע, שמש שלעתים אתם מסתירים אותה עם עננים שונים, עם כאבים, עם פחדים, עם תפיסות שגויות לגבי מי אתם.

אצל בני אדם השמש מכוסה לעיתים כל כך, עד שהם שכחו שהיא קיימת, ואת כל מה שהם מחפשים, הם מחפשים מחוצה להם. מחפשים אהבה, אישור, תמיכה, ביטחון, חמימות, רכות, הם מחפשים אותה מחוצה להם – ביטחון, יציבות, כנות, אמת וידיעה מה לעשות ומה לא לעשות.

הגילויים השונים בשנה זו הם תולדה של הצורך להתחבר יותר אל השמש שאתם ולהוות שמש עבור עצמכם. להוות שמש פירושו לגלות מי אתם, לגלות מה טוב בכם, לגלות מה היא החוכמה שלכם, לגלות במה אתם יכולים לסמוך על עצמכם, לגלות כיצד אתם יכולים לעזור לעצמכם ומתוך זה לצאת לעולם, לשיתופי פעולה, למערכות יחסים, לעשייה כזו או אחרת.

מתוך השמש לצאת החוצה, כך שאתם הופכים להיות יותר ויותר המוקד של עצמכם.

הגילויים החיצוניים לעיתים מטלטלים את תחושת הביטחון והיציבות ואתם מרגישים שאתם מאבדים אחיזה ולא יודעים על מי לסמוך. כאשר זה מה שקורה, אנו מבקשים לומר שתסמכו על עצמכם ותחזרו פנימה אל עצמכם.

ישנו שינוי גדול אשר כדאי שיעשה, והוא רלוונטי עבור רבים מבני האדם. השינוי פירושו או משמעותו היא לצאת אל העולם מתוך עצמכם, ולא לצאת אל העולם מתוך העולם. להוות מרכז עבור עצמכם שמתוך עצמכם אתם יוצאים אל העולם. זה מה ששנה זו עושה וזה מה שימשיך לקרות.

זה עשוי להיות קשה מבחינה רגשית, לעכל את הטוב וגם את הכאב, בהחלט. אבל כדאי להמשיך בנתיב זה, משום שבאופן זה אתם יכולים לאט לאט לחוות חוויה חדשה של אני, של ביטחון, של נינוחות, של יציבות, של חום ושל אור אשר נובע מבפנים.

אלו הן המילים שלנו לפעם זו.

שמחנו, אם כך שלום.

טוהר.

5 מחשבות על “גילויים ושינויים”

 1. אותי התקשור הזה מאוד מבלבל
  כי אהבה היא מושג שאנשים מפרשים בהרבה צורות
  וזה יכול להיות מאוד שכלתני
  מוצאת שהגוף שלי זה עוגן . מה נעים לי .
  האם נעים לי להיות במקום הזה
  כשאני נכנסת למחשבות האם זו אהבה/ אור …זה מאוד ערטילאי ואותי אישית מאוד מבלבל ומנתק אותי יותר מעצמי.
  באופן כללי מאוד אוהבת תקשורים וגם את של טוהר אבל קורה לי שאם אני שמה אותם מעל מה שאני מרגישה בתוכי הם עושים פעולה הפוכה ומאוד מבלבלים אותי

  1. שחר בן-פורת

   אם נעים לך, זה סימן טוב לכך שיש אהבה במקום הזה, או שזה מקום שנכון לך להיות בו.

 2. תודה. המילים שלך ושל טוהר מרגשות אותי כל פעם מחדש ומחזקות. תמיד מרגישה בהם אהבה וחמלה. מאוד מתחברת לחוויה של להסכים לנוע ממקום חדש שנותן מקום לפחד אבל לא מונע ממנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 29.6.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור החמישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.

מפגש ראשון ביום שישי, ה-21.6.24, 10:30-13:20 * תל אביב

סדנה ללימוד תקשור בהנחיית שחר בן-פורת. במהלך הסדנה נרפא אמונות ופחדים המונעים מאיתנו לממש את יכולת התקשור, הקיימת בכולנו, נלמד כיצד לתקשר ונתנסה בכך באופן מיידי. 12 מפגשים, בתל אביב.
2,400 שקלים ל-12 פגישות.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

15 דק' קריאה
טוהר מתארים את ההתמודדויות שלנו מנקודת מבט רחבה – השינוי שהעולם עובר בעשרות השנים האחרונות, התפקיד של הקורונה בתהליך, המאבק בו כולנו נמצאים והפחד המדבר
15 דק' קריאה
רבים רוצים לחזור לשגרה, אחרים רוצים לאיזון. כולם רוצים שליטה, אומרים טוהר בתקשור החדש, וזאת כדי לנוח. מדוע זו אינה הדרך האפשרית להגיע למנוחה ומה כדאי שישתנה?
15 דק' קריאה
הניסיון שלנו להתעלות מעל הפגיעות, האופן שבו הקורונה מחייבת אותנו להתמודד עם פגיעות, ומדוע כדאי לנו להיפרד ממעטה ההגנה שאנו רגילים אליו. טוהר מסבירים זאת ועוד
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546