כתבתי את הפוסט הזה לכל מי שלא מאמין לי שאני פחדן, ובעיקר לכל מי שחושב שזה לא בסדר לפחוד וששקט הוא מצב בו אין פחד

השבוע קיבלתי תזכורת נוספת לכך שאנשים לא מאמינים לי. בטיפול רפלקסולוגיה שקיבלתי דיברתי על הפחדנות שלי, שמלווה אותי כל חיי, ורוית אמרה לי את מה ששמעתי לא פעם מאנשים אחרים, שאני לא נראה כך, שמה שאני משדר הוא בדיוק ההיפך מפחד.

אז סיפרתי לה את מה שאני מספר עכשיו גם לכם.

בתור ילד, כשהשיניים שלי היו נופלות, הייתי מתעלף מרוב פחד.

גם ממראה של מזרקים בבדיקות דם הייתי מתעלף. עד היום אני עובר בדיקות דם בשכיבה, מקדים תרופה לעילפון.

לבתי חולים, למשל, לא הייתי נכנס במשך כמה וכמה שנים מרוב פחד, אבל החיים מחייבים לעשות זאת. לפני כ-13 שנה, כשחברה טובה היתה מאושפזת במצב קשה, באתי לבקר אותה, ואני זוכר שבמסדרון נהייתי חלש וסחרחר מרוב פחד. אז אמרתי לעצמי שאני חייב עכשיו להתקרקע, והצלחתי להישאר בגוף ולהיכנס לחדר שלה. מאז, הביקורים ההכרחיים בבתי חולים נהיו אפשריים עבורי, גם אם אף פעם, כמובן, לא רצויים.

בתור נער, כשההורים שלי היו יוצאים לבלות בימי שישי בערב, הייתי נכנס לחרדה שמשהו קרה להם, אם הם היו חוזרים קצת יותר באיחור מהשעה הרגילה (ומעולם לא קרה להם כלום, חשוב לציין). עד היום, כשאחד האנשים הקרובים אלי מאחר, אני נכנס להיסטריה שמשהו קרה לו/לה.

עם השנים סוג הפחדים שאני פוגש נהיה מגוון. היום, למשל, אני מפחד ממחלות שפעם לא פחדתי מהן, מלהגיע למצבים כספיים שפעם לא הפחידו אותי. הזיקנה, למשל, מפחידה אותי היום; בגיל 20 לא חשבתי על זה בכלל. ככל שהאמון בתוכי מתחזק, כך הפחדים מתחזקים, במעין מבחן שייגמר, אני מקווה, רק עם בוא המוות.

יש בתוכי דמות, שנמצאת כל העת בתנוחת תפילה, עם תחינה לאלוהים שהשיעורים שיבואו יהיו עדינים. אני מדמיין את הדמות הזו בתנוחת תפילה מוסלמית, וככל שהזמן עובר והפחדים גוברים, הדמות הזו מתקרבת עוד ועוד לרצפה, מתאחדת עם הבלטות.

בקיצור, אני פחדן. וחרדתי. והיסטרי. ופעם חשבתי שמשהו אצלי לא בסדר, ונלחמתי ברגשות האלה. הרגשתי אשם, ניסיתי להתגבר עליהם. במסע שלי למדתי לקבל את הרגשות הללו, ללמוד לחיות איתם, לפחד מבלי לפחד מהפחד.

וכך גיליתי את המתנה הגדולה שמביא איתו הפחד – הוא מסמן לי היכן הגבול שלי עובר, וכך עוזר לי לזהות מהם המקומות בתוכי בהם עליי לטפל כדי לחזק את האמון וכך להרחיב את החופש שלי.

כך חציתי עוד ועוד פחדים וגיליתי את מה שריצ'ארד באך כתב באופן כה מדויק באחד מספריו: הפחד הוא בועה ריקה שהתחפשה לגיהינום.

למדתי ששקט אינו מצב בו אין פחד, אלא מצב בו אני מקבל את קיומו של הפחד וזוכר, כי מפחיד ככל שהוא, הפחד תמיד משקר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 27.4.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור השלישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.
רוצה ללמוד תקשור? שפע הקורסים והסדנאות מבלבל אותך? לפני שמשלמים על קורסים, אפשר (וכדאי) להצטרף לקורס חינמי זה. הקורס מתקיים אונליין, והוא כולל 8 שיעורים שנשלחים אליך למייל, שיעור אחד בשבוע. בקורס זה מתחילים לתרגל את יכולת התקשור, ולומדים כיצד להתמודד עם הפחדים והספקות. 
ללא תשלום.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

6 דק' קריאה
כדאי שהתפיסה שלנו ביחס לטעויות תעבור רענון מחדש. אם נמאס לכם לעשות טעויות ו/או לנסות להיות מדויקים, היכנסו לקרוא
3 דק' קריאה
מהו הטבע של ההתלהבות, מה גורם לנו להתמכר, וכיצד כל זה קשור לכאב האומר "אני לא ראוי/ה"
6 דק' קריאה
חשוב מאוד שנלמד להתחבר לרגשות ולהרגיש, וחשוב באותה המידה להבחין האם הרגשות שלנו מתארים את המציאות שלנו. כמה מילים על אתגר משמעותי והדרך להתמודד איתו
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546