מה גורם לגזענות ומדוע יהודים סובלים ממנה כל כך הרבה? טוהר מתייחסים לכך בתקשור כתוב, קצר ומשמעותי

במפגש התקשור שהתקיים אמש, שאל אחד המשתתפים את טוהר על גזענות בכלל ועל גזענות כלפי יהודים בפרט. ביום ירושלים, כשיהודים קיצוניים ומוסלמים קיצוניים מאיימים בעוד מלחמה, נקודת המבט של טוהר חשובה במיוחד. הנה:

– האם יש דבר כזה אדם גזען?

"אנו יכולים לומר שמה שאתם מגדירים כגזענות היא תפיסת עולם מסוימת, הנובעת מכך שהאדם אינו אוהב את עצמו. הוא מזהה באנשים מסוימים את מה שהוא מזהה בעצמו, והוא יוצר מעין הכללה. כלומר, הוא לא משייך את מה שהוא אינו אוהב לאדם אחד אלא משייך זאת לקבוצה של אנשים עם מאפיין מסוים, המשקף את מה שהוא אינו אוהב בעצמו.

"פעמים רבות זה קשור בשוני, בקושי של בני אדם להתמודד עם שוני. זה גם קשור בצורך של בני אדם לחלק מציאות לרע וטוב, לגבוה ונמשוך, לקודש וחול. בשביל שבני אדם ירגישו עליונים, הם צריכים שיהיו אנשים או קבוצות שיהיו נחותים מהם. אם אין מי שנחות, אז האדם אינו יכול להרגיש עליון. אם הוא אינו מרגיש עליון, הוא עשוי להרגיש נחות.

"בני אדם אינם אוהבים להרגיש נחותים; זה גורם להם להאמין שהם עוד פחות לראויים לאהבת אלוהים. לכן הם יהפכו אחרים לנחותים מהם. כך הם ירגישו עליונים, ויאמינו שכך הם ראויים לאהבתו של אלוהים".

– מדוע תופעת הגזענות חוזרת כלפי העם היהודי כל כך הרבה שנים? מה זה בא ללמד אותנו?

"משחק של קודש וחול, של נחות ועליון, הוא חלק מהמאפיינים הבסיסיים של קבוצה זו, של דת זו. אלו המגדירים את עצמם כיהודים, משתייכים באופן אוטומטי לתפיסת עולם המבוססת על הפרדה זו בין קודש לחול.

"הפרדה זו היא חלק מפרשנות שגויה של האלוהות. היהדות בבסיסה תפסה את המהות של הדברים – במקום ההפרדה לאלים שונים, לאלות שונות, היו אנשים אשר תפסו שהכל אחד. אבל התפיסה הזו התעוותה. במקום הכל אחד, החלו אנשים לדבר על זה שיש אל אחד.

"אם יש אל אחד, אז אמונות אחרות הן נחותות, הן לא ראויות. יש לבטל אותן, לשנות אותן, להשמיד אותן. כך החל מעגל הנמשך עד היום – מעגל של השמדה. יש את אלה המבקשים להשמיד את אלה, ואלה המבקשים להשמיד את אלה, וכולם עושים זאת בשמו של אל אחד. אבל אם הכל אחד, אז יש מקום לכל האמונות.

"כדי לצאת ממעגל זה צריך לחזור להבנה שהכל אחד. כאשר הכל אחד, יש מקום לכל. כשיש אל אחד, יש מציאות של הפרדה, של מלחמה, של השמדה, של גזענות".

1 מחשבה על “תקשור על גזענות ועל יהודים”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 27.4.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור השלישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.
רוצה ללמוד תקשור? שפע הקורסים והסדנאות מבלבל אותך? לפני שמשלמים על קורסים, אפשר (וכדאי) להצטרף לקורס חינמי זה. הקורס מתקיים אונליין, והוא כולל 8 שיעורים שנשלחים אליך למייל, שיעור אחד בשבוע. בקורס זה מתחילים לתרגל את יכולת התקשור, ולומדים כיצד להתמודד עם הפחדים והספקות. 
ללא תשלום.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

5 דק' קריאה
כדי להגשים את עצמנו באופן שאנו יכולים, כדאי לנו לעבור מהפך בנקודת המוצא שלנו לחיים. אחרת, נמשיך להיטלטל בין תחושות של הצלחה וכישלון
3 דק' קריאה
מדוע ההבנה שהכל בסדר אמורה לגרום לנו לקחת יותר אחריות, כיצד הבנה זו יכולה לגרום לנטישה עצמית, ומהו הקשר בין כל זה לטעות ודיוק
המלחמה עם האהבה עם אם כל המלחמות, והעבודה עם נטישה עצמית היא המפתח לשלום. טוהר מדברים על המציאות בה אנו חיים ומציעים דרך לחיות בעולם שונה לחלוטין
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546