אם גם אתם מחפשים אחר האושר, מקווים לחיות בלי כאב, עצב ודרמה, אתם משקיעים מאמצים כבירים בניסיון להשיג את הבלתי אפשרי. השקט נמצא בכלל במקום אחר

יש אנשים שמאמינים שהם יכולים להיות מאושרים. שהם יגיעו לנירוונה, לשקט, לשמחה שלא תלויה בדבר. שלא יהיה להם פחד, שלא יהיה להם כאב, שהכל יהיה ובעיקר ירגיש טוב. הם לא לבד, האנשים האלה: התרבות שלנו מקדמת בדרכים שונות את החיפוש אחר האושר בתור דבר מה שאפשר ואף כדאי לשאוף אליו. בקולנוע, בספרים ואפילו במדעי הנפש, עוסקים בחוויה החמקמקה הזו, מנסים להגדיר אותה ובעיקר, למצוא דרכים ליצור אותה.

אני מסתכל על כל זה מהצד ואומר לעצמי (ולכם): לעולם לא תצליחו.

מדוע? משום שהאושר הזה, שאתם מחפשים, לא קיים.

אני לא מתכוון לכך שנגזר עלינו לחיות חיים אומללים ומלאי סבל. אבל אם היינו רוצים להיות מאושרים – כלומר, בלי כאב, פחד, עצב ודרמה – היינו נשארים בגן עדן. שם, במקום בו אין לנו גוף וגם אין (עד כמה שאני מבין זאת) רגשות אנושיים, יש אפשרות ממשית לטייל בשמחה ובעליזות בין עולמות, ופשוט ליהנות מה"חיים".

נשמה שרוצה להרגיש טוב, ורק טוב, נשארת שם. מי שבוחרת להגיע לכדור הארץ, יודעת שכאן יש כאב, יש עצב, יש פרידה ויש אובדן; יש גם שמחה, ואהבה, ותחושת הצלחה. יש סקס ויש רומנטיקה ויש חברות ויש משפחה, ויש קרבה וריחוק ומריבה ופיוס. יש דרמה, יש חיים.

אנו מגיעים לכאן, לעולם הזה, בידיעה שכך הוא עובד. ואז אנו נולדים, ושוכחים את מה שידענו, ומתחילים לספוג פנימה את שטיפת המוח החברתית שאל תוכה אנו גדלים: "תפסיקי להיות כל כך דרמטית", "מה אתה עושה עניין מכל דבר", "תאהב את עצמך", "תפסיקי לחשוב שלילי" "תהיה מאושר בחלקך". מה שהמשפטים הללו אומרים, בין המילים, הוא שאפשר, אם רק נבחר בכך, להפסיק את הדרמה, לאהוב את עצמנו, לחשוב רק חיובי ולהיות מאושרים.

אלו משפטים שהתוצאה שלהם היא תסכול כרוני, שכן השינוי אינו מתרחש בלחיצה על כפתור נפשי דמיוני. אנו לא משתנים בבת אחת, החיים הם תהליך התפתחות אחד ארוך; במהלכם אנו מרגישים רגשות שונים, חווים חוויות שונות, נעים בין שקט ורוגע לבין רעש ודרמה. אלה החיים, דרמטיים, משתנים; ורק אנו, בני האדם, ברוב טיפשותנו, מנסים לשנות את כוחות הטבע.

ומה עם הארה? פעם חשבתי שלהיות מואר זה לאהוב את עצמך במלואך, שכל תהליך ההתפתחות מסתיים באותו הרגע כי אין עוד מי שצריך להתפתח. אחרי שפגשתי ודיברתי עם לא מעט אנשים שחוו הארה בחיים שלהם, אני יכול לומר שגם זה אינו נכון: יש עוד דרך לעבור גם אחרי ההארה (וגם אחרי המוות, אגב).

זה לא רק תסכול, אגב, שהוא מנת חלקם של המחפשים אחר האושר: המלחמה בטבע האמיתי של הדברים מתבטאת בצורות שונות בחיים שלנו, החל במריבות במערכות היחסים שלנו וכלה במחלות בגוף שלנו.

אז למה כן אפשר לקוות? שנדע לקבל את הטבע האמיתי שלנו, של החיים: רועשים, משתנים, לעתים שמחים ומלאים ולעתים כואבים וריקים. זה השקט היחידי שאפשר לשאוף אליו: שקט ביחס למה שקורה, ביחס לסערות ולתנודות. להתמסר לסערה עד שמוצאים את עצמנו, פעם אחר פעם, בעין הסערה, המקום בו הכל שקט בעוד שהסערה נושבת סביבנו במלוא עוצמתה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 27.4.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור השלישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.
רוצה ללמוד תקשור? שפע הקורסים והסדנאות מבלבל אותך? לפני שמשלמים על קורסים, אפשר (וכדאי) להצטרף לקורס חינמי זה. הקורס מתקיים אונליין, והוא כולל 8 שיעורים שנשלחים אליך למייל, שיעור אחד בשבוע. בקורס זה מתחילים לתרגל את יכולת התקשור, ולומדים כיצד להתמודד עם הפחדים והספקות. 
ללא תשלום.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

5 דק' קריאה
כדי להגשים את עצמנו באופן שאנו יכולים, כדאי לנו לעבור מהפך בנקודת המוצא שלנו לחיים. אחרת, נמשיך להיטלטל בין תחושות של הצלחה וכישלון
3 דק' קריאה
מדוע ההבנה שהכל בסדר אמורה לגרום לנו לקחת יותר אחריות, כיצד הבנה זו יכולה לגרום לנטישה עצמית, ומהו הקשר בין כל זה לטעות ודיוק
6 דק' קריאה
כדאי שהתפיסה שלנו ביחס לטעויות תעבור רענון מחדש. אם נמאס לכם לעשות טעויות ו/או לנסות להיות מדויקים, היכנסו לקרוא
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546