להטיף לאחרים כיצד לחיות בעוד שאנו לא חיים כך בעצמנו, זו אחת התכונות הנפוצות ביותר. יש סיבה מדוע בחרתי לעסוק בזה השבוע

"רק בישראל: ראש היחידה לאכיפת בנייה לא חוקית גר בבית לא חוקי", אמרה הכותרת שלשום בעיתון "הארץ". הכותרת מהווה קיצור מעט בעייתי של האמת: עו"ד אבי כהן הוא ראש היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה במשרד האוצר (הוא אינו אוכף בנייה בלתי חוקית, אלא את החוק האוסר על כך). אבל מעבר לכך, הסוגיה היא אותה סוגיה: זה שאחראי לוודא שתושבי המדינה הזו בונים לפי החוק, מתגורר בהתנחלות פלגי מים, יישוב לא מוכר ולא חוקי שנבנה ברובו על קרקעות פרטיות של פלסטינאים.

התוודעתי לכתבה הזו בעקבות שיטוט בפייסבוק. מספר אנשים שיתפו את הידיעה וכמו העורך שקבע את הכותרת שלה, גם הם הזדעזעו מכך שאדם עושה בעצמו את מה שמתוך תפקידו עליו לאסור. "רק בישראל" היה ביטוי ההלם שחזר על עצמו פעם אחר פעם.

אני חושב שאין שום סיבה של ממש להזדעזע, ולמעשה, כל אלו ששיתפו את הידיעה באותו הזעזוע, אינם שונים בהרבה מעו"ד כהן. גם אם איננו גרים בהתנחלויות ואיננו מחזיקים בתפקיד זהה לשלו (ותפקיד כזה יש אחד בלבד, כמובן), הרי שכולנו מאופיינים באותה תכונה: אומרים לאחרים מה לעשות וכיצד לחיות, בעוד שאנו לא מיישמים זאת בחיים שלנו אנו.

אפשר להגדיר תכונה זו בדרכים שונות. נדמה לי שהדרך המדוייקת ביותר לתאר אותה היא צדקנות, והיא כמובן מכילה לא מעט התנשאות. אני מאוד אוהב את הביטוי שקשור בהיפוך שלה – Walk your Talk, כלומר, תחיה את האמת שאתה מדבר.

בנקודה זו אני חייב להזכיר, כי באופן טבעי הרבה יותר קל לתת עצות לאחרים. כאשר אני רואה מישהו מהצד, הראייה שלי יכולה להיות יותר צלולה בהשוואה לראייה שלי את עצמי [הסיבה היא רגשית כמובן – הפחד שלי לאבד והפחד משינוי גדולים יותר כאשר מדובר בי עצמי מאשר באחרים (במרבית המקרים)]. אם אנו חכמים, אנו לומדים מהעצות שאנו נותנים לאחרים, מאחר וכל אחד הוא השתקפות של חלק מסוים בתוכנו.

הבעיה מתחילה כאשר מה שאנו אומרים לאחרים חורג מתחום העצה. כלומר, כאשר אנו מטיפים לאחרים, שופטים אחרים, יורדים על אחרים, מבקרים אותם, על כך שהם לא עושים/חושבים/מרגישים את מה שהם צריכים לעשות/לחשוב/להרגיש, או את מה שאנו חושבים שהם צריכים לעשות/לחשוב/להרגיש.

נהיגה כדוגמא

ראיית המציאות כהשתקפות של הפנימיות שלי היא אחד מאבני היסוד המנחים את הדרך שאני עושה כבר מעל ל-20 שנה. לכן, בכל פעם שאני מוצא את עצמי כועס על מישהו, מבקר אותו או מטיף לו, אני חוזר פנימה לבדוק היכן אותו החלק נמצא בתוכי. אחת הדוגמאות הטובות ביותר שאני יכול לתת לכך היא בזמן הנהיגה על הכביש.

בשנים האחרונות אני שם לב יותר ויותר, שכל מה שמעצבן אותי בנהגים אחרים, אני עושה בעצמי בסיטואציות אחרות. נהיגה איטית, סטיה פתאומית לנתיב אחר, ניסיון לצאת מהכביש המהיר למרות שאני כמעט עובר את היציאה, וכמובן, חוסר סבלנות וצפירות כלפי נההגים אחרים, הם דוגמאות להתנהגויות על הכביש שמעצבנות אותי. ברגעים מסויימים אני מפנטז להכניס את אותם הנהגים המתנהגים כך לתוכנית חינוך מחדש (על הכביש ובכלל). אבל ככל שאני מוכן לראות את עצמי כפי שאני באמת, אני מזהה שגם אני מתנהג כך במצבים מסויימים – ואין לי שום חזק להכניס אותי לתוכנית חינוך מחדש.

הראיה של הדברים עושה אותי יותר ויותר סבלני ועדין, עם עצמי ועם הנהגים האחרים. אני פחות כועס עליהם שהם מתנהגים כך, כי גם אני מתנהג באותו האופן.

בעודי כותב את המילים הללו אני נזכר בכל אותם מקרים בהם אנשים שיצאו נגד הומוסקסואליות, התגלו כהומואים בעצמם. זו דוגמא נוספת לאותה תכונה עליה אני כותב בטור זה – יוצא נגד אחרים בעודי דומה להם בעצמי.

ידיעה זו על עו"ד אבי כהן היא בסך הכל דוגמא לתכונה שיש בכולנו. כל אלו שמזדעזעים ממנו על כך שהוא כזה צריכים לחזור ולהסתכל על עצמם. למעשה, כולנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 29.6.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור החמישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.

מפגש ראשון ביום שישי, ה-21.6.24, 10:30-13:20 * תל אביב

סדנה ללימוד תקשור בהנחיית שחר בן-פורת. במהלך הסדנה נרפא אמונות ופחדים המונעים מאיתנו לממש את יכולת התקשור, הקיימת בכולנו, נלמד כיצד לתקשר ונתנסה בכך באופן מיידי. 12 מפגשים, בתל אביב.
2,400 שקלים ל-12 פגישות.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

3 דק' קריאה
סיפורו של מפריע רוחני בזמן מלחמה
15 דק' קריאה
האם הפוליטיקאים יצליחו עם השינויים שהם מתכננים? האם נאבד חופש וזכויות? מה יקרה מבחינה כלכלית ומה יהיה עם האלימות? ומה אנו יכולים ללמוד מכל זה? טוהר מתייחסים להיבטים שונים של המציאות בה אנו חיים
30 דק' האזנה
פוליטיקאים יכולים לעורר בנו התלהבות, פחד, מיאוס ו/או גועל. כך או כך, כדאי להתייחס אליהם כהשתקפות שלנו, ובפרק הזה של הפודקאסט אני מסביר מדוע כדאי ואיך עושים את זה
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546