מטאפיזיקה רגשית: איך מעכלים מציאות?

השיעור השלישי בקורס נסוב כולו סביב מערכת העיכול, איבריה ובעיותיה. הרבה מידע שצריך לעכל הנוגע ישירות לנושא חשוב במיוחד – תזונה

השיעור השלישי של הקורס מטאפיזיקה רגשית עוסק כל כולו במערכת העיכול. זו כידוע מערכת מורכבת בה משחקים תפקיד כמה וכמה איברים, כך ששיעור אחד אינו מספיק לכסות לעומק את כל תפקודה ומשמעותה של המערכת, על בעיותיה ומחלותיה.

למעשה, 12 פגישות על גוף האדם הן הבסיס בלבד, שכן יש הרבה מקום להעמיק ולחקור. אך מי שמתעניין בתחום, כמוני, בין אם הוא מטפל באנשים ובין אם לא, הידע שאילנה מעבירה בקורס – “קצר” ככל שהוא עשוי להראות – הוא פורץ דרך ומהפכני.

מהשיניים למעי הדק

מערכת העיכול מתחילה בפה ומסתיימת במעיים. בדרך יש כמה וכמה איברים, כל אחד עם תפקוד אחר, משמעות אחרת ובעיות משל עצמו העשויות להתגלות בו.

הכותרת שאילנה נתנה למערכת הזו היא “השליטה שבאין שליטה”, כותרת שאני בעצמי עוד בוהה בה ומנסה לעכל – כן, לעכל – את המשמעות שלה. רק לאחר שיעור או שניים היא הסבירה כי מדובר למעשה באדם היודע את עצמו, מחובר לעצמו, ולפיכך הוא אינו צריך לשלוט במציאות.

יש משמעויות נוספות למערכת העיכול. אחת העיקריות היא היותה טרנספורמטיבית. כלומר, יוצרת ממשהו מסוים משהו אחר. זו מהותנו הכוללת כבני אדם, ישויות שבאו לגוף כדי להתנסות ולהשתנות; בעיות במערכת הזו (ולא רק) נובעות בעקרון מחוסר תנועה, התנסות ושינוי.

מערכת העיכול קשורה לאגו שלנו, שכן היא המערכת הסופגת פנימה את מה שנכנס דרך הגבולות שלנו, ועוזרת לחזק ולבנות – או להחליש ולהרוס, תלוי מה נכנס פנימה – את מי שאנחנו. לכן, אנשים עם גבולות חזקים בינם לבין המציאות, המשקיעים אנרגיה בלסגור את עצמם, יסבלו מעצירות; אנשים ללא גבולות יתמודדו עם שלשול. וזו רק דוגמא אחת.

יש עוד הרבה, ואלו רק כמה דוגמאות קטנות: הססנות תקשה על הרצון והנחישות, ומכאן ייפגעו השיניים, שתפקידן לחתוך בנחישות את האוכל. הקיבה מפרידה בין עיקר לתפל ומקיאה את מה שאינו מתאים. לעיתים, זה עשוי להיות משהו רגשי שאנו צריכים להוציא החוצה, לא בהכרח פיזי. במעיים, העוסקות בהטמעם, יהיו בעיות כגון דלקת כשהאדם מטיל ספםק ועוצר לבדוק כל דבר, ואינו מאפשר לתהליך להתנהל באופן תקין, או כשהוא רץ קדימה ואינו מאפשר לתהליך להתממש.

ולא כתבתי מילה אחת על הקשר בין התריסריון להיווצרות הדתות בעולם. בשביל להבין את זה תצטרכו לקנות את הספרים של אילנה או לבוא לקורס.

מה אני אוכל – ומה אוכל אותי?

כל האיברים השונים במערכת העיכול מייצגים משמעויות שונות ומכאן גם בעיות שונות, ועל כל זה משפיעה כמובן התזונה שלנו. אילנה היא כידוע תזונאית וסוגיה זו תופסת חלק משמעותי בעבודה שלה. בהתאם, דיברנו הרבה בשיעור הזה על תזונה.

תזונה היא איננה רק מה שאנו אוכלים באופן פיזי; תזונה היא גם מה אנו אומרים לעצמנו, מה אנו עושים למען עצמנו, ומה לא. תזונה היא מידת הקבלה שיש לנו לעצמנו ומידת הדחייה העצמית, מידת הרכות שאנו מפגינים ביחס לעצמנו אל מול מידת הנוקשות.

כל אלו משתקפים באוכל, ושינוי תזונתי פיזי יכול לעזור משמעותית; אך אם השינוי אינו נעשה ברובד הרגשי-מנטלי, אין זה כמעט משנה מה נאכל.

זו תובנה שאני חי לפיה כבר כמה וכמה שנים, מטפל כל העת ברבדים הרגשיים המשפיעים (גם) על התזונה שלי. בשיעור הזה קיבלתי חיזוק להבנה הזו. זכור לי במיוחד החלק בו אילנה דיברה על ספיגה של מזון. שני אנשים האוכלים מזון עם סידן, אחד גופו מפרק את הסידן ולוקח אותו לעצמות, בעוד שגופו של השני לוקח את הסידן ומעביר למפרקים, ויוצר אט אט הסתיידות. על פניו, שניהם אוכלים נכון; אך בפועל, האחד בריא והשני נעשה חולה.

השאלות הסובבות את סוגיית התזונה מלוות אותי מאז פגשתי את אילנה לראשונה, והן ממשיכות גם היום: מי בתוכי אוכל את האוכל המסוים? מי אוהב אוכל – מתוקים למשל – שגורם לסבל לאיברים שונים בגוף? והמערכת הרי מדברת. אצלי היא לרוב מדברת בבעיות נשימה, אבל מערכת העיכול מתריעה על תזונה לקויה בעזרת צרבת, שלשול, עצירות וכד’.

עד כמה אנו מקשיבים לה? עד כמה אנו מוכנים ללמוד ממנה? אלו שאלות שלטעמי כל אחד צריך לשאול את עצמו, גם אם הוא לא לומד בקורס.

(לפוסטים על שיעור 124567891011, 12)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 27.4.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור השלישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.
רוצה ללמוד תקשור? שפע הקורסים והסדנאות מבלבל אותך? לפני שמשלמים על קורסים, אפשר (וכדאי) להצטרף לקורס חינמי זה. הקורס מתקיים אונליין, והוא כולל 8 שיעורים שנשלחים אליך למייל, שיעור אחד בשבוע. בקורס זה מתחילים לתרגל את יכולת התקשור, ולומדים כיצד להתמודד עם הפחדים והספקות. 
ללא תשלום.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

2 דק' קריאה
טוהר מסבירים בתקשור כתוב מהו הבסיס הרגשי-תודעתי היוצר דלקת פרקים
4 דק' קריאה
מה הקשר בין בין הנפש לבין הגוף? מדוע אנו חולים? מהי העבודה הפנימית שתעזור לנו להבריא? ואיך מתמודדים עם פחד ממחלות? טוהר עונים על כל זה
6 דק' קריאה
האם עלינו ליצור הרמוניה בחיים, האם חוסר הרמוניה יוצר מחלות ואיך רוצה מאיתנו הנשמה? טוהר עונים על כך בתקשור כתוב מיוחד
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546