רגשי אשמה: זה בגלל הפחד לאבד

כדי להשתחרר מרגשי אשמה אני נכנס אל תוך הפחד לאבד, המזין ומניע את האשמה. כאשר אני מגלה מה אני מפחד לאבד, אני מסכים לאבד אותו – ויוצא לחופשי

כאשר אני מרגיש אשם, אני שואל את עצמי מה אני מפחד לאבד.

כי זה מה שהאשמה אומרת: לא הצלחתי להיות/לעשות את מה שעליי להיות/לעשות, ובגלל זה אני עומד לאבד משהו. על כך אני מרגיש לא בסדר, על שלא הצלחתי בהיותי/פועלי למנוע את האובדן שעומד להתרחש.

אז בכל פעם שאני מרגיש רגשי אשמה, אני שואל את עצמי את השאלה הזו. התשובות יכולות להיות מגוונות ושונות זו מזו בהתאם לסיטואציה ולתחום ולזמן. אני עשוי לפחד לאבד עבודה, כסף, זמן, ביטחון. ובעיקר אהבה, ותחושת שייכות; אלו שני הדברים העיקריים שאני מזהה בתוך הסבך של רגשי האשמה, אותם אני מפחד לאבד. מדוע אני מפחד לאבד אהבה ושייכות? כי כאשר אני מאבד אהבה ושייכות, אני נשאר לבד.

הפחד מלהישאר לבד הוא אחד הביטויים החזקים ביותר של פחד המוות, והוא מניע אותי לנסות להיות/לעשות מה שאני חושב שעליי להיות/לעשות, כדי שזה לא יקרה, כדי שלא אשאר לבד.

השינוי: להסכים לאבד

אני יכול לכתוב מדוע זה כך; שגידלו אותנו בצורה שמסבירה לנו שיש לנו זכות להרגיש אהובים, בטוחים, רצויים ושייכים, רק אם נעמוד בסטנדרטים שההורים שלנו הציבו בפנינו. כאשר זה לא קרה איבדנו, ונשארנו לבד, ואנו מנסים להימנע מהחוויה הכואבת הזו ככל שאנו יכולים. אבל זה לא באמת משנה למה, למרות שזה יכול להיות מעניין (וחשוב, אם המיינד עדיין מנסה בכל הכוח להבין למה).

מה שחשוב הוא שבכל פעם שאני מרגיש אשם, אני שואל את עצמי מה אני מפחד לאבד. כאשר אני מזהה את מה שאני מפחד לאבד, אני מסכים לאבד אותו.

אני "הולך" הפוך, בניגוד להיגיון האומר לנסות לעשות משהו כדי שהאובדן לא יקרה. במקום להילחם אני נכנע לתסריט המאיים, מסכים שתסריט הפחד שלי יתממש. כאשר אני מוכן לעשות זאת, המאמץ נעלם, המאבק מתפוגג. הרגשות הפגועים יכולים להתעצם, אבל זה זמני – הם חולפים, ואני הופך יותר חופשי לעשות ולהיות מי שאני.

עוד על רגשי אשמה: פרק מתוך הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 27.4.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור השלישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.
רוצה ללמוד תקשור? שפע הקורסים והסדנאות מבלבל אותך? לפני שמשלמים על קורסים, אפשר (וכדאי) להצטרף לקורס חינמי זה. הקורס מתקיים אונליין, והוא כולל 8 שיעורים שנשלחים אליך למייל, שיעור אחד בשבוע. בקורס זה מתחילים לתרגל את יכולת התקשור, ולומדים כיצד להתמודד עם הפחדים והספקות. 
ללא תשלום.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

6 דק' קריאה
חשוב מאוד שנלמד להתחבר לרגשות ולהרגיש, וחשוב באותה המידה להבחין האם הרגשות שלנו מתארים את המציאות שלנו. כמה מילים על אתגר משמעותי והדרך להתמודד איתו
8 דק' קריאה
מה הקורונה באה ללמד אותנו, מדוע אנשים חולים במחלה, ואיך יכולים הלא-מחוסנים להתמודד עם רגשי אשמה. טוהר עונים על שאלות
30 דק' האזנה
מדוע אחריות ואשמה מתערבבים ביחד, איך יוצאים מרגשי אשמה, מה זה אומר לקחת אחריות, ומתי חשוב שנרגיש אשמים. פרק חדש על נושא ישן וכואב
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546