"היא נפטרה בטרם עת, סבתא שלי, ולמרות שמבחינה קוסמית אין טעויות והכל בזמנו הנכון, בחוויה האנושית שלי, כך אני מרגיש". פוסט של געגוע

בסוף השבוע הזה חזרתי שוב למעלה החמישה. בילדות שלי הייתי מגיע לכאן עם ההורים שלי כל שנה, לבקר את סבא וסבתא שלי (מצד אבא). כניצולי שואה, הם קיבלו את האפשרות להגיע לבית ההארחה שפעל כאן, לנסות לנוח מעט משגרת החיים הקשה של מי ששרדו את התופת.

על הדשא הזה שאתם רואים בתמונה, העברתי כמה וכמה שעות מתוקות בילדות. זה גם המקום בו ראיתי בפעם האחרונה את סבתא שלי, לפני קצת יותר מ-29 שנה. זה היה בתקופת החגים, שבועות ספורים לפני שהיא נפטרה מסרטן. אני הייתי בן 10, וכל המשפחה התכנסה לארוחת חג אחרונה.

במבנים שאתם רואים בתמונה הם התארחו, בכל פעם במבנה אחר. באחד מאלו עם גג הרעפים האדומים, הם שהו בפעם האחרונה. אני זוכר את ההליכה ברגל עם אבא שלי בשביל הסמוך, ואת התדהמה שאחזה בי מלראות את השיער של סבתא שלי מונח על ראש בובה, מציץ מבעד לחלון. זו הפעם הראשונה שהבנתי שזו בכלל פאה, אחד מהסימנים המוכרים של מי שהסרטן והטיפול בו מכלים את גופו.

29 שנים חלפו. בית ההארחה הפך למלון ושטחו הורחב. הבריכה שבתמונה היא רק אחד החידושים. בשנה החולפת הוא עבר לניהול חברה חדשה, שמחדשת אותו. המבנה הגדול בצד שמאל הפך לאגף לזוגות בלבד. המבנים בעלי גגות הרעפים יהפכו בסוף החודש למלון חדש לגמרי, בו אמידים ומעלה ישלמו 2,400 שקלים ללילה כדי לישון בסוויטה יוקרתית עם בריכה פרטית ושירות מוקפד. אף אחד מהם לא יידע, שלפני 29 שנים נפרדתי כאן מסבתא שלי.

אומרים שהזמן עושה את שלו. השטות הכי גדולה ששמעתי מעודי, שמצטרפת למשפט הטיפשי עוד יותר, "שלא תדעו עוד צער". כל בר דעת יודע שנדע עוד הרבה צער; וכל מי שמחובר ולו במעט לרגשותיו, יודע שצער הפרידה מעולם לא חולף לגמרי.

הוא נרגע, הכאב, ושגרת החיים מסיטה אותו הצידה. אבל הוא נמצא. כל שנה, באזכרה, אני נזכר, ומרגיש, ומתאבל. ומדי פעם, ברגעים קשים במיוחד, אני עוד מוצא את עצמי מתגעגע אליה. למרות שהיא לא הכירה אותי כמבוגר – אפילו לא כנער.

אז היום ישבתי לזמן מה על הספסל בגינה, שהפרחים המודרניים פורחים בה והפועלים עובדים כדי לחדש את התשתית העוברת בה. ונזכרתי במה שהיה ואיננו עוד. ולמשך אי אלו דקות, הייתי שוב ילד בן 10 שמתגעגע.

היא נפטרה בטרם עת, סבתא שלי, ולמרות שמבחינה קוסמית אין טעויות והכל בזמנו הנכון, בחוויה האנושית שלי, כך אני מרגיש. אני יודע שיש חוכמה מאחורי הדברים ובעודי יושב בוכה, נזכרתי במה שפעם אמרו לי בתקשור (לא שלי), שהלב שנשבר בי אז, הניע את החיפוש אחר הרוח (שאכן החל כמה חודשים לאחר מכן).

אז היום ישבתי על הספסל, שאז לא היה, ונזכרתי. והרגשתי אותה לידי, וידעתי שביום מן הימים עוד ניפגש ונתחבק ונצחק, ואולי נדמיין שהיא שוב מכינה לי כוס שוקו כמו כשהייתי ילד. אבל כל זה לא מטשטש את החוויה הרגשית, הבסיסית, שנותרה בתוכי 29 שנים אחרי, של געגוע. ואולי רק מדגישה

2 מחשבות על “29 שנים לאחר מכן”

  1. מעלה החמישה. כן. בהחלט. כל שנה. תמיד בקיץ. סבא ז"ל וסבתא. מתייצבים שם. ניצולי שואה. ואני – זו שמעולם לא ביקרה אותם שם… והתמונה הזאת שלך – נוגעת! – לוקחת אותי למקום שכל כך מוכר לי גם אם פיזית לא הייתי שם. לסבא אני עדיין חוגגת יום הולדת. כאשר עזב לצד השני, לא הצלחתי להרגיש עצב – אהבתי אותו עד כדי כך שעוצמת ההקלה שאינו סובל עוד היתה גדולה מעוצמת הכאב האישי שלי על האובדן. הגעגוע לאימו שנספתה בשואה גרם לו לסבל קשה. געגוע שאט אט עם השנים שחלפו הפך אלים יותר ויותר עד שכיסה את כל ליבו וגרם לו לא לישון . כאב לב שאין לתארו במילים. אהבתי את סבא שלי, העוגן שלי – בכל ליבי. אהבתי אותו כל כך שכאשר עזב שמחתי בשבילו שחזר לפגוש באימו. אבל עכשיו, שנים אחרי שעזב, הגעגוע שלי אליו הולך ומעמיק ואני אכן מוצאת את עצמי מתגעגעת אליו. מתגעגעת הביתה. אכן – פוסט שעורר געגוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 27.4.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור השלישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.
רוצה ללמוד תקשור? שפע הקורסים והסדנאות מבלבל אותך? לפני שמשלמים על קורסים, אפשר (וכדאי) להצטרף לקורס חינמי זה. הקורס מתקיים אונליין, והוא כולל 8 שיעורים שנשלחים אליך למייל, שיעור אחד בשבוע. בקורס זה מתחילים לתרגל את יכולת התקשור, ולומדים כיצד להתמודד עם הפחדים והספקות. 
ללא תשלום.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

8.5 דק' צפייה
בתקשור זה טוהר מסבירים מדוע מנגנוני ההגנה עושים לנו הכל חוץ מאשר להגן על עלינו מפני פגיעה נוספת, וכיצד אפשר ליצור קירבה גדולה יותר במערכות היחסים שלנו
אם הכל הוא השתקפות שלי, אז כיצד הטרור בא לידי ביטוי בתוכי? שאלה חשובה שרק השבוע נזכרתי לשאול
בתקשור מיוחד זה, שנמסר כולו במהלך מדיטציה, טוהר מבקשים מאיתנו לצלול פנימה אל הלב השבור שלנו כדי לרפא אותו (אורך המדיטציה: 22 דקות)
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546