טוהר מתארים מה המתנה שמביא איתו הייאוש, כיצד להתמודד עם הרגש הזה, ומדוע כדאי להיות אופטימיים ביחס למתרחש במדינה

באופן מפתיע, בתחילת התקשור שהיה במוצ"ש האחרון, טוהר התייחסו באריכות לייאוש שאנשים חווים, תוך שהם שמים דגש נרחב לייאוש ביחס לנעשה במדינה ובעולם.

היו רגעים, תוך כדי שאני מתקשר אותם, שתהיתי איך זה קשור לנושא המפגש "כיעור ויופי". רק לקראת סוף התקשור – שארך 37 דקות – הבנתי כיצד ייאוש קשור בנושא הזה.

זה היה תקשור מיוחד לא רק בגלל ההתייחסות – האופטימית – שלהם למצב במדינה, אלא גם משום הנושא עצמו. טוהר מעולם לא דיברו על הסיבות הרגשיות שגורמות לנו לתפוס דבר מה כמכוער ולרדוף אחר היופי, והם עשו זאת בהרחבה במפגש זה. תגובה טבעית שגורמת לסבל ומצמצמת את חופש הבחירה שלנו.

אני משתף איתכם את תחילתו של התקשור, שבו הם מדברים על ייאוש. כדאי לקרוא את המילים שלהם:

"זו מהותו של מפגש זה, זו מהותם של כל המפגשים שאנו מציעים – ליצור גשר בזמן שבו גשרים, כך נראה, הולכים ומתפרקים, במציאות שבה נדמה שאין גשרים שאפשר ללכת עליהם, מציאות שבה אפשר יותר בקלות להרגיש ייאוש, להרגיש חוסר תקווה, להרגיש שדברים הם אינם אפשריים.

"יש את אלה אשר יוצאים לקרב, אנשים שהאש שלהם מתעוררת דווקא בזמנים אלה; אלה המבקשים ליצור גשר למרות ואף על פי. יש את אלה אשר הרפיון הוא זה אשר מאפיין אותם, והם אינם מסוגלים להניע את עצמם. כך או כך, אלו הן תגובות טבעיות, ואנו איננו רואים באחת ראויה יותר מהשנייה.

"ישנה חשיבות לאלו הפועלים, ישנה חשיבות לאלו המרפים. באופן שיהיה מעט מורכב אולי להבין, גם אלו המרפים תורמים להיווצרותו של גשר. גם אלו אשר מרגישים שהם אינם יכולים לעשות בשביל לשנות, הם עוזרים. זאת משום שבאופן הזה, הם כמו מפנים מקום לאלו אשר יכולים להניע שינוי במציאות תלת-ממדית.

"הדברים מסתדרים באופן הזה: יש את מי שמניע, יש את מי שמרפה. האם אתם יכולים בזמן זה לראות את שתי התגובות הללו כראויות, כשוות ערך, גם אם ההשפעה שלהן אינה זהה למראית עין, גם אם הביטוי שלהן שונה עד מאוד?

"אתם אינכם באמת צריכים שכולם יכנסו לפעולה. אתם צריכים שמספיק אנשים יתייאשו מהמצב הקיים ומספיק אנשים יפעלו כדי לשנותו, ואלו הן שתי קבוצות שונות.

"יש את הקבוצה של אלו המתייאשים, שכדאי שתהיה הגדולה מבין השתיים, וכך קורה בפועל. הייאוש הוא מה שמביא בני אדם לקצה שמתוכו יכול להיוולד שינוי, וככל שיותר ויותר אנשים מתייאשים ממה שקורה, הקרקע הולכת ומבשילה לקראת צמיחה של שינוי חדש. בו בעת, יש את אלו העודרים את הקרקע, הטומנים בה זרעים, המגדלים אותם. יש את אלו הפועלים, ואלה צריכים להיות קבוצה יותר קטנה, וכך הם פני הדברים כעת.

"אנו מציעים לא לדאוג למאזן. אל תספרו כמה אנשים פועלים וגם אל תספרו כמה אנשים מיואשים ובעיקר, אנו מציעים לא לפחד יתר על המידה מחוויה זו של ייאוש.

"אתם עשויים לחוות ייאוש ביחס למתרחש במדינה זו, ואתם יכולים לחוות ייאוש ביחס למתרחש אצלכם, ואתם עשויים לפחד מהרגש הזה, משום שהוא יוצר מעין רפיון, לעתים עד כדי חידלון. אכן, ישנו בייאוש מעין פיתוי שכזה לוותר כליל על חלום, על רצון, לוותר כליל על תקווה ועל ציפייה. הוויתור הכולל אכן עשוי להשבית אדם ולעצור התפתחות, כך שבמובן הזה אפשר לומר שהפחד מפני הייאוש מורכב, בחלקו, גם מהזיהוי האינטואיטיבי של הבעיה שמביא איתו הייאוש. אם אתם מיואשים אתם עשויים לוותר כליל, וויתור כליל וכולל הוא אמנם אפשרי ואף ראוי, אבל הוא אינו הכרחי.

"מה שכדאי הוא ליצור איזון של שני דברים מנוגדים זה לזה. להחזיק ביד האחת את הרצון, את החזון, את התקווה, את מה שאתם רוצים עבור עצמכם או בכלל, עבור העולם, ובו בעת, ביד שנייה, לתת יד לייאוש, אם אתם מרגישים אותו, כמובן. אתם אינכם צריכים להרגיש אותו אבל אם אתם מרגישים אותו, אז תנו לו יד.

"אם אתם נותנים יד לחזון ויד לייאוש, אתם יכולים לנוע אל עבר התפתחות וצמיחה גם אם באופן שונה מכפי שאתם רגילים. זאת משום שהחוויה הרגשית שלכם תהיה של רפיון, ואתם עשויים לחוש מעט מאוד רצון לפעול. אבל אם תאפשרו לעצמכם לתת יד לזה ויד לזה, אתם יכולים לחוות, בתוך תהליך זה של התמסרות, כיצד נפתחות דלתות. דלתות לרעיונות חדשים, לתשוקה חדשה, לשיתופי פעולה – דלתות שכאשר אתם חוצים אותן, אתם מתחילים להרגיש אחרת. לעתים אולי תרגישו אותו דבר, אבל המציאות שלכם תתחיל להשתנות.

"אנו מציעים לא לפחד יתר על המידה מייאוש. אנו מציעים כיצד לעבוד איתו באופן שתיארנו כעת, ולדעת שזו הדרך של התודעה האנושית לאפשר שינוי. ישנן דרכים שונות, אבל ייאוש היא אחת מהן.

"ייאוש דומה למצב שבו הצמחייה בשדה קמלה ומתה. אם ראיתם פעם שדה כזה, מעולם לא חוויתם שזהו סוף העולם. גם אם המראה אינו נעים ואינו פותח לב, אתם יודעים שיהיה שלב שבו תהיה צמיחה חדשה. את הידיעה הזו אתם יכולים להפנות ולהפנים גם ביחס אליכם, גם ביחס למדינה ולעולם. גם כעת, כאשר צמחייה קמלה, ובמיוחד כעת, כאשר היא קמלה, הקרקע מתחילה להבשיל אל עבר חדש, אל עבר צמיחה חדשה. זה מה שקורה ואנו מבקשים להתייחס אליו, כמו לתת נקודת מבט אקטואלית על מה שאתם עשויים לחוש בזמנים אלה".

התקשור המלא זמין לרכישה, ומי שרוכש אותו מקבל את התקשור מצולם, מוקלט וכתוב גם יחד. כל הפרטים כאן.

3 מחשבות על “תקשור על ייאוש”

  1. מירי גיל און

    תקשור מעודד לגבי הבלבול אצלנו במדינה , אך ומתי יגיע יום האיזון אצל כולנו ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 27.7.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור השישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

7 דק' צפייה
אם אתם מרגישים שהחושך מתחזק ומנצח את האור, כדאי שתצפו בתקשור הזה – המסר של טוהר יעודד אתכם
4 דק' קריאה
הרגשות השונים מניעם אותנו לעשות דברים, אבל במרבית המקרים זה בדיוןק מה שלא כדאי לנו לעשות. למעט רגש אחד, שכאשר אנו מרגישים אותו, כדאי לנו לעשות עוד ועוד
6 דק' צפייה
מה גורם לנו להיות מיואשים? איך להתמודד עם הרגש הזה? ומה טוב יכול לצאת מתוך הייאוש? טוהר מדברים על כל זה בתקשור מצולם
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546