מה זה ביטחון עצמי? איך מרגישים כשאנו בטוחים בעצמנו? מה בעצם ישתנה כשיהיה לנו ביטחון עצמי – ומה לא? דרך ניפוץ של ארבע אשליות, אני עונה על שאלות אלו

כולנו רוצים להרגיש בטוחים בעצמנו. להרגיש את אותה תחושה פנימית של יציבות, שהיא הבסיס של החופש להיות מי שאנחנו – להרגיש, לחשוב, לדבר, לעשות את מה שאנחנו רוצים. אל מול התחושה הזו, של ביטחון עצמי, ישנה התחושה של חוסר ביטחון – רעד פנימי של פחד, ספק פנימי, ביקורת ואשמה, הרבה רגשי אשמה.

כל הטיפולים והסדנאות והתהליכים מכוונים לבנות מחדש את הביטחון העצמי שלנו, וזה יעד שכולנו (אני מרשה לעצמי להכליל) רוצים להגשים. אבל בדרך ישנן כמה אשליות שאני פוגש באנשים, שכדאי לנפץ. אשליות לגבי מה זה אומר, להיות בביטחון עצמי, המונעות מאיתנו להגיע אל אותו מקום הפנימי אליו אנו שואפים.

חוסר ביטחון עצמי זה רגש. ביטחון עצמי מבוסס על ההבנה, על ידיעה רב-רובדית, שאני טוב כפי שאני וראוי כפי שאני להיות מי שאני. חוסר ביטחון עצמי הוא מצב בו הידיעה הזו אינה קיימת, או שהיא קיימת באופן חלקי. זה מצב שנולד משילוב של כאב, פחד ואשמה, המבוסס על תפיסה לפיה אני לא מספיק טוב כפי שאני. כדי לרפא חוסר ביטחון, יש לרפא את הרגשות המרכיבים אותו, כדי שהתפיסה שלי את עצמי תעבור מ"אני לא מספיק טוב" ל"אני טוב כפי שאני".

כשיש לי ביטחון עצמי אין לי יותר פחד וספק. ביטחון עצמי מאפשר לי להגשים דברים שפעם לא העזתי להגשים, להרחיב את גבולות ההבעה והמימוש העצמי שלי. למשל, הקורס השנתי שאני פותח בשבוע הבא, "חופש להיות": זה רעיון שמתגלגל כבר כמה זמן, אבל לא הייתי בטוח בעצמי מספיק כדי להוציא אותו לפועל, עד כה. או הסדנה שאני אקיים באנגליה באפריל 2020 – הביטחון העצמי שבניתי מאפשר לי להגשים את הרעיון הזה. אבל כל דבר חדש שאני מעז לעשות, מלווה בפחדים שעולים. הם עולים כדי שארפא אותם, כדי שאחזק את הביטחון העצמי שלי, כך שלא רק אעשה את מה שאני רוצה, אלא שאוכל גם ליהנות בדרך ולממש עוד חלומות שיש לי.

יגיע יום ובו לא יהיה לי יותר חוסר ביטחון. מסע ריפוי הוא מסע לכל החיים, ותמיד יש עוד רובד של כאב ופחד הזקוק לריפוי. הציפייה שיום אחד חוסר הביטחון ייגמר מובילה לאכזבה מעצמנו, לביקורת עצמית נוספת, למחשבה שאולי עשינו משהו לא בסדר, ובסופו של דבר מגדילה את חוסר הביטחון.

במצב של ביטחון עצמי אני תמיד אדע את כל התשובות. אנחנו אף פעם לא רואים את מלוא התמונה לגבי עצמנו, ולכן אנו תמיד צריכים שיתוף פעולה עם אחרים. לקבל עזרה, לתת עזרה. זה לא אומר שמשהו אצלנו לא בסדר: זה חלק מתנאי המשחק בכדור הארץ. באנו ללמוד מערכות יחסים, לא באנו ללמוד להסתדר לבד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 29.6.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור החמישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.

מפגש ראשון ביום ראשון, ה-30.6.24, 20:30-22:30 * אונליין

סדנה בה נלמד ביחד כיצד יוצרים ריפוי בעבודה עם רגשות, כוונות, צורות ואמצעים. סדנה המשלבת תקשורים של טוהר עם תרגילים, מדיטציות ושיחות. 16 מפגשים אחת לשבוע, אונליין.
 
2,240 שקלים ל-16 פגישות.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

3 דק' קריאה
כדי לצאת מחוסר ביטחון, אנחנו צריכים להוסיף קצת חוסר ביטחון? נשמע אבוסרדי? מבלבל? אם תקראו את הטקסט תבינו את ההיגיון שנמצא מאחורי המשפט הזה
12 דק' קריאה
בתקשור זה טוהר מתארים את ההתחזקות של הנחישות הפנימית לבטא את עצמנו במלואנו, כיצד תהליך זה משפיע עלינו מבחינה רגשית והתנהגותית גם יחד, ומציבים בפנינו בחירה – האם להיפתח או להיסגר מחדש
8 דק' קריאה
מעולם לא למדתי לתקשר באופן מסודר, אך בדרך הבנתי שיש משהו אחד שחשוב ללמוד – ביטחון עצמי. כך תהפכו למתקשרים שאתם יכולים להיות
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546