כמה מילים על טעות ודיוק

כדאי שהתפיסה שלנו ביחס לטעויות תעבור רענון מחדש. אם נמאס לכם לעשות טעויות ו/או לנסות להיות מדויקים, היכנסו לקרוא

לפני הרבה שנים, טוהר אמרו באחד ממפגשי התקשור שאין באמת טעויות במספר; שאם זה קורה, ואם יש לנו ביטחון, אפשר להתחיל בשיחה עם האדם. אם תתפתח שיחה, אנו עשויים לגלות את הסיבה ל"טעות".

לי מעולם לא היה ביטחון מספיק כדי לעשות את זה. בכנות, גם במפגשים מתוכננים אני לפעמים נמנע מלפתח שיחות עם אנשים; קל וחומר בסיטואציה שמהותה האנושית היא "טעות במספר".

אבל התקשור ההוא גרם לי לחשוב מחדש על כל החוויה של טעות בחיים, ועודד אותי לשאול שאלות במקומות בהם הכל מובן מאליו – מובן מאליו שטעיתי, מובן מאליו שזה לא בסדר, מובן מאליו שעליי להתנצל. אולי זה לא באמת ככה?

**

בהמשך הזמן, ככל שהמילה "דיוק" על הטיותיה השונות נכנסה לשפה הניו-אייג'ית, כך הפיוזים שלי הלכו והתחממו. הם נוטים לקפוץ כשמישהו אומר "אתה צריך לדייק את עצמך" או "אני בתהליך של לדייק את עצמי". התגובה האינסטנקטיבית שלי היא מרד – לא רוצה להיות מדויק, אני רוצה להיות פרוע. אני רוצה לחיות.

**

המרדנות שלי אינה אומרת בהכרח שהשימוש במילה הזו אינו נכון. למרות שבעיניי, במרבית הפעמים בהם אנשים משתמשים במילה "לדייק" הם בעצם מתכוונים "לשלוט". כלומר, "אני רוצה לוודא שהכל קורה כמו שצריך וששום דבר לא קורה באופן שונה מכפי שאני רוצה".

את הבעיה שלי עם שליטה אפשר לנסח בצורה פשוטה – זה בלתי אפשרי להשיג אותה, והמחיר שמשלמים על הניסיון יכול להיות כבד מאוד. אני מדויק?

**

שלא תבינו אותי לא נכון, חלק מהותי בעבודה שלי הוא הדיוק. לזהות מה קורה, מה קשה, מה מפריע; לזהות מה זקוק לריפוי ומה זקוק לחיזוק. אבל בדרך אני מוכן לטעות, לא להבין, לא לדעת, לשנות את דעתי.

כדי להגיע אל המהות הנכונה, כדי לראות את האמת, צריך לאבד שליטה, לא לדעת, לא להבין, להתבלבל. אפילו לעשות טעות.

אם המטרה שלי היא לדייק, אני עלול לפספס את המקום בו אני נמצא ואת המקום בו כדאי לי להיות. לפעמים, בלבול/אי בהירות/חוסר הבנה הוא בדיוק המקום הנכון להיות בו.

**

אם אין טעות, אז למה בדיוק צריך לדייק?

**

בחוויה ובתפיסה שלי יש דברים שהם טעות, שאני לומד לא לחזור עליהם. אני לא בורח לגישה רוחנית מעורפלת האומרת "הכל מדויק" בתור דרך לא לקחת אחריות.

האמת היא שהכל מדויק, ובכל זאת, כדאי שנלמד ונשתפר כדי לחיות חיים טובים יותר.

כמו שטוהר אמרו פעם למישהו, "מנקודת המבט שלנו הכל תמיד בסדר, אבל זה לא אומר שטוב לך". אז אולי הכל מדויק, אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים להסתפק בחיים בינוניים, שאין בהם את הטוב ביותר האפשרי עבורנו. לחיות כך זו טעות בעיניי.

**

במוצאי שבת הקרוב מתקיים מתמזגים: טעות ודיוק, מפגש תקשור בו טוהר יעמיקו לראשונה לתוך הסוגיה המורכבת הזו. 30.3, בשעה 20:30, בזום הקרוב אליכם. שעתיים של תקשור (כולל שאלות ותשובות), המבוססים על ההסכמה שגם אם תהיה טעות, זה (כנראה) מדויק. לכל הפרטים והצטרפות היכנסו לכאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 24.2.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור הראשון לשנת 2024, הניא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, טוב ורע, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.
רוצה ללמוד תקשור? שפע הקורסים והסדנאות מבלבל אותך? לפני שמשלמים על קורסים, אפשר (וכדאי) להצטרף לקורס חינמי זה. הקורס מתקיים אונליין, והוא כולל 8 שיעורים שנשלחים אליך למייל, שיעור אחד בשבוע. בקורס זה מתחילים לתרגל את יכולת התקשור, ולומדים כיצד להתמודד עם הפחדים והספקות. 
ללא תשלום.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

3 דק' קריאה
מהו הטבע של ההתלהבות, מה גורם לנו להתמכר, וכיצד כל זה קשור לכאב האומר "אני לא ראוי/ה"
מרגישים ייאוש? זקוקים לחוויה ולפרספקטיבה של תקווה? אם כן, המדיטציה הזו תסייע לכם לרפא את הייאוש ולחזק את התקווה
3 דק' קריאה
המלחמה מעוררת בנו רגשות קשים ושמה אותנו במצב קיצוני של חוסר אונים. אלה הדברים שאפשר לעשות כדי לעזור לעצמנו להרגיש טוב יותר
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546