המרחק בין להיות בעל ביטחון עצמי לבין להיות פרימדונה הוא לא גדול בכלל. כך תבדילו בין השניים

השבוע חשבתי על זה שאנו חיים בעידן הפרימדונות.

אלה שחושבים שהכל מגיע להם, שלא רואים אף אחד ממטר, שלא מזהים שהם מנצלים את הכוח שלהם לרעה כדי להשיג את מה שהם רוצים. הם לרוב עושים זאת עם תחבולות רגשיות ומניפולציות מגוונות, מבלי לבחול בסוג הטענות וההאשמות. הם עושים זאת מבלי לקחת אחריות על עצמם ועל החיים שלהם, תוך דרישה מאחרים לקחת את האחריות בעצמם, עם שלל גילויי שתלטנות, כפייה ורודנות, תוך עיוות כולל של המציאות.

אלה לא אותם אנשים שנולדו וגדלו עם התפיסה שהכל מגיע להם. אלה אנשים שנולדו למציאות של קיפוח, של שלילת זכויות, אנשים שנפגעו שוב ושוב והרגישו שילוב של חוסר אונים, חוסר השפעה וכאב עצום. בהמשך החיים הם תפסו קצת ביטחון עצמי, והכל ביחד הופך לפרימדוניות.

הדוגמה הטובה ביותר שלי לעניין הוא פוסט שקראתי בפייס לפני כמה ימים. אישה קנתה ספר, הביאה אותו הביתה, ובעלה, בטעות, הרס את הספר. היא פנתה למקום ממנו היא קנתה את הספר, סיפרה מה קרה, ושם הציעו לה לרכוש עותק חדש עם הנחה של 30 שקלים. אם חשבתם שהיא כתבה את הפוסט שלה עם הכרת תודה על ההנחה הלא צפויה, אתם טועים: היא כעסה על כך שרוצים ממנה כסף על עותק חדש. העובדה שבעלה הרס את הספר לא היתה רלבנטית. היא רוצה עותק חדש והם צריכים לספק לה אותו!

כאשר ילד בן שנתיים או שלוש מתנהג באופן הזה, מבלי להבין את הקשר שיש בין המעשים שלו לבין המציאות, זה מובן ולפעמים גם חביב ומצחיק. כשאדם מבוגר מתנהג כך, עם כל הכוח הנלווה לכך (יכולת לדבר, לפגוע, להעליב, לבוא בטענות וכד'), זה כבר לא מצחיק בכלל.

אני חושב שזו אחת מתופעות הלוואי של התקופה שלנו. יש מגמה הולכת וגוברת של עמידה על זכויות, התנגדות לאפליה וקיפוח ורצון בהכרה שכולנו שווים גם אם אנחנו שונים. זה תהליך מבורך, רק שבדרך צומחת תופעת הפרימדונות (השבוע שמעתי על ארבעה סיפורים כאלה, כל אחד יותר "מדהים" מהשני).

אני בעד הערכה עצמית וחיזוק הביטחון של כולם. אך כאשר זה בא לידי ביטוי בתביעה מאחרים להשתנות, כולל ויתור על החופש האישי שלהם, רק כדי שאותו אדם ת/ירגיש טוב, זה כבר לא ביטחון עצמי: זו פרימדוניות, ואין בזה שום דבר חביב.

רוצים להעמיק את השינוי בחייכם? ללמוד הלכה למעשה כיצד להרגיש, לחשוב ולחיות אחרת? אם כן, טוהר+ הוא המקום בשבילכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 27.4.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור השלישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.
רוצה ללמוד תקשור? שפע הקורסים והסדנאות מבלבל אותך? לפני שמשלמים על קורסים, אפשר (וכדאי) להצטרף לקורס חינמי זה. הקורס מתקיים אונליין, והוא כולל 8 שיעורים שנשלחים אליך למייל, שיעור אחד בשבוע. בקורס זה מתחילים לתרגל את יכולת התקשור, ולומדים כיצד להתמודד עם הפחדים והספקות. 
ללא תשלום.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

תקשור-סיפור מיוחד לימי המלחמה כמו גם לחיים בכלל, על חברות ועל ויכוח ועל הדרך בחזרה הביתה. ספרו אותו לילדים שלכם, ספרו אותו לעצמכם
3 דק' קריאה
"יכול להיות שאתם ראויים לאהבה למרות מה שאמרו לכם ולמרות האופן שבו התנהגו אליכם, למרות הכאב הזה שיש לכם בלב, הגורם לכם להתרחק מאהבה כאשר היא נוקשת בדלת?" טוהר מדברים על אהבה
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546