חמישה דברים שכדאי לדעת וליישם בתקופות חירום כמו המלחמה בה אנו נמצאים

אנחנו באי ודאות קיצוני, ואין לנו מושג כמה זמן זה ייקח ומה יקרה בדרך. באופן טבעי, זה מעורר רצון לדעת, שמניע להקשיב לכל משדר חדשות/תיאוריית קונספירציה/תקשור. חשוב לזכור שכל מקור מידע שמתחברים אליו נותן, במקרה הטוב, רק חלק מהתמונה, ואף אחד לא יודע מה בדיוק יהיה ואיך יהיה (יש להיזהר ממי שאומר בוודאות מה יהיה ואיך ומתי, זו שרלטנות גם אם הדובר הוא מומחה צבאי או מתקשר).

אנחנו בחוסר אונים קיצוני, מרגישים חוסר בחירה וחוסר השפעה בעוצמה רבה מתמיד. באופן טבעי, זה מניע רצון לעשות כדי להחזיר תחושה של השפעה ובחירה, כמו להתנדב בכל מיני מקומות, ולעזור לאנשים שנמצאים במצוקה. אותה תחושה בדיוק גם מעוררת חרדות ודיכאון, חוסר מוטיבציה וחוסר כוח. כל תגובה היא טבעית וכל תגובה היא ראויה. חשוב לזכור שאין תגובה נכונה/טובה ותגובה לא נכונה/רעה.

אנחנו מרגישים רגשות בעוצמה גדולה מתמיד, מחרדות ועד עצב וזעם. באופן טבעי, זה מעורר, לפעמים גם פחד מהרגשות שלנו והעוצמה שלהם. הפחד הזה יכול להתבטא בביקורת עצמית, בניסיון עיקש להרגיע את עצמנו, בכעס על עצמנו שיכול לצאת גם על הסובבים אותנו. קשה ללמוד בבת אחת להרפות לתוך רגשות ולהסכים להרגיש אותם, אבל זה הזמן לעשות עוד צעד בכיוון הזה. חשוב לזכור שזה בסדר להרגיש, שכל רגש הוא לגיטימי, שכל רגש הוא פרופורציונלי מעצם העובדה שהוא קיים, וכאשר נותנים לרגשות מקום ולא מנסים לטשטש/להרגיע/להדחיק, יהיה יותר קל בהמשך.

אנחנו נמצאים בתוך שינוי מואץ, ואין לנו דרך לדעת מי נהיה בסוף התהליך. באופן טבעי, זה מעורר רצון לאחוז במה שהכרנו, כלומר בהרגלים, בשגרה, בעבודה, בדברים שעשינו, וזה כמעט בלתי אפשרי כעת. מצבי קצה משנים אותנו – המפגש עם המוות תורם לכך, השינוי הקיצוני בשגרה תורם גם הוא. בתקופות כאלה מתעוררים רצונות חדשים, בחירות והעדפות משתנות. מאחר ומדובר בשינוי שאנו עוברים גם כמדינה, זה נהיה עוד יותר בלתי אפשרי לדעת איך נהיה, מה נרגיש ומה נרצה ומה יהיה אפשרי. מצד אחד, חשוב ליצור שגרה מסוימת, גם אם זמנית, שתעזור ליצור תחושה של יציבות. מצד שני, חשוב להסכים להרפות לתוך השינוי, שמתרחש ללא שליטתנו; ההסכמה תיצור מידה של הקלה.

אנחנו נמצאים במציאות קיצונית מכל בחינה אפשרית. באופן טבעי, זה מעורר רצון להיות במציאות אחרת לגמרי, שמתבטא בהתקרבנות על מה שקורה. זה בסדר, אפשר להרשות זאת לעצמנו, אבל כדאי בשלב מסוים לעצור את הקורבנות ולהסכים להתמסר למה שמתרחש. קורה מה שקורה, ואם נסכים שזה מה שקורה – עם הרגשות העוצמתיים, עם חוסר האונים וחוסר הוודאות הקיצוניים – יהיה לנו קצת יותר קל. עדיין נרגיש, עדיין ניטלטל, עדיין נהיה בתוך השינוי, אבל פחות נסבול. ואם תהיה לנו קצת פתיחות וקצת סקרנות לגלות מה מה שמחכה להתגלות, אז התקופה הקשה הזו יכולה להביא גם לסוג של צמיחה והתפתחות.

מאחל לכולנו ימים שקטים ושיעורים עדינים ככל האפשר 💜

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 27.4.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור השלישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.
רוצה ללמוד תקשור? שפע הקורסים והסדנאות מבלבל אותך? לפני שמשלמים על קורסים, אפשר (וכדאי) להצטרף לקורס חינמי זה. הקורס מתקיים אונליין, והוא כולל 8 שיעורים שנשלחים אליך למייל, שיעור אחד בשבוע. בקורס זה מתחילים לתרגל את יכולת התקשור, ולומדים כיצד להתמודד עם הפחדים והספקות. 
ללא תשלום.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

6 דק' קריאה
כדאי שהתפיסה שלנו ביחס לטעויות תעבור רענון מחדש. אם נמאס לכם לעשות טעויות ו/או לנסות להיות מדויקים, היכנסו לקרוא
3 דק' קריאה
מהו הטבע של ההתלהבות, מה גורם לנו להתמכר, וכיצד כל זה קשור לכאב האומר "אני לא ראוי/ה"
מרגישים ייאוש? זקוקים לחוויה ולפרספקטיבה של תקווה? אם כן, המדיטציה הזו תסייע לכם לרפא את הייאוש ולחזק את התקווה
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546