מה זו שליטה, למה אנו מנסים להשיג אותה, מה המחיר שאנו משלמים על כך, והאם יכולה להיות דרך אחרת? ומדוע שליטה היא בעצם אשליה?

אתמול בערב היתה שיחה על שליטה, בקבוצה שאני מלמד. הצלחתי בשיחה הזו לשים במילים בהירות את התפיסה שלי לגבי הנושא, ואני רוצה להביא אותה לכאן:

שליטה היא לגרום לדברים להיות בדרך שאני רוצה תוך התעלמות מאנשים אחרים, מחלקים בתוכי, מחוכמה גדולה ממני ו/או מנסיבות החיים.

אין דבר כזה שליטה.

מעולם לא היתה ולעולם לא תהיה.

שליטה זו אשליה שאנו יכולים להאמין בה, אבל זה אינו אומר שהיא קיימת.

מה שאנו מגדירים בתור שליטה הוא מאמץ להיות בשליטה. זה ניסיון מתמשך הכרוך בהשקעה רבה של אנרגיה, כדי לגרום לדברים להיות בדרך מסוימת.

התוצאה של המאמץ להיות בשליטה היא ויכוחים, מריבות, מאבקים ומלחמות. אלה יכולים להיות בין האדם לעצמו, בין האדם לאנשים בחייו, וכמובן בין קבוצות של אנשים, עד כדי עמים ומדינות.

כל דפוסי ההתנהגות שאנו מכירים – צמצום, ויתור, ביטול עצמי, ריצוי, הימנעות, התעלמות, וכחנות, תובענות, שתלטנות, כפייה ואלימות (וכל אלה ששכחתי לציין) – הם תולדה של המאמץ להיות בשליטה.

למה אנו מתאמצים כל כך? כי אנו פגועים, ואנו עושים הכל כדי לא להיפגע מחדש, כלומר לא להרגיש את הלב הכואב שלנו. העובדה שאנו פוגעים בדרך בעצמנו ובאחרים, אינה נלקחת בחשבון, שכן כל זה אינו מתרחש (בדרך כלל) במודע.

כאשר מתחיל מסע של התפתחות, כזה המבוסס על ריפוי של הלב הכואב, נעשה, אט אט, מעבר מניסיון להיות בשליטה לשיתוף פעולה.

ככל שאני מרפא את הכאב שלי, המאמץ להימנע ממנו פוחת. הודות לכך, כל הדפוסים שנוצרים מתוך הניסיון להימנע מכאב, הולכים ודועכים. ויכוחים, מריבות, מאבקים ומלחמות, כל אלה הולכים ופוחתים.

ככל שאני מרפא את הכאב שלי, אני אט אט נכנע. נכנע לכאב, ומתוך זה נפתח לכל מה שאני מתעלם ממנו – לאנשים, לחלקים בי, לחוכמת החיים ולנסיבות החיים. אני נפתח אליהם מחדש, מתחבר אליהם, וכך מתחיל, יותר ויותר, שיתוף פעולה של ממש.

אם אני לא מתווכח, אני מקשיב.

אם אני לא רב, אני מקשיב.

אם אני לא נלחם, אני מקשיב.

אם אני מקשיב – לעצמי ולאחרים ולחיים – יכולה להתגלות בפניי דרך לשיתוף פעולה שלא ראיתי קודם, בזמן שעשיתי את כל מה שאני יכול כדי שלא יכאב לי הלב פעם נוספת.

אין שליטה.

מעולם לא היתה ולעולם לא תהיה.

בפנינו מונחת בחירה אחת – האם להמשיך לנסות ולהשיג שליטה, או להיכנע, וללמוד לשתף פעולה.

רוצים עזרה להרגיש אחרת, לחיות אחרת, כלומר טוב יותר? אם כן, אז טוהר+ הוא המקום בשבילכם. היכנסו לכאן לפרטים.

אני מזמין אותך להכיר את העולם שבפנים – מסע כתוב של 40 ימים, עם חוכמה שעשויה לעזור לך (וללא תשלום).

1 מחשבה על “כמה מילים של שליטה”

  1. שחר תודה עבור התובנה הגדולה הזאת,זה גם עוזר למדיטציה,וגם רצון לשליטה מביא לחרדות חס ושלום.
    שבת שלום ללא חרדות ושליטה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 27.7.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור השישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

מדוע חשוב כל כך להתחבר לרגשות שלנו, ובאיזה אופן המרחק מהרגשות משפיע עלינו. תקשור של טוהר מתוך סדנת "יוצרים ריפוי"
4 דק' קריאה
טוהר מסבירים את ההשפעה של מים על התודעה שלנו, מדוע חשוב לשתות אותם ומה אפשר ללמוד מהם
5 דק' קריאה
אם אתם לא מצליחים לשנות את האמונות שגורמות לבעיות שלכם, ולא מבינים מה לא בסדר, היכנסו לקרוא את הטקסט הזה. אתם עשויים לגלות שזה לא בגללכם (אבל כן באחריותכם)
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546