כולנו מכורים למשהו, רובנו מנסים להפסיק את זה. אך ההתמכרות האמיתית היא שונה לחלוטין, ובשביל לצאת ממנה צריך להכנס פנימה

אתמול, בפגישה ה-15 והאחרונה של סדנה שהנחיתי, הנושא היה אהבה. אבל בשלב מסוים בשיחה הגענו לדבר על התמכרויות, כל אחד וההתמכרות שלו.

השיחה נסובה בהתחלה סביב ההתמכרויות הרגילות – סיגריות, אוכל וכד' – עד שנזכרתי להחזיר את עצמי ואת המשתתפים להתמכרות האמיתית שלנו, זו המאחדת את כולנו: הרצון, הצורך, להיות מישהו אחר.

מכורים למישהו אחר

כשאני מסתכל על עצמי בכנות, אני מזהה את הצורך הזה מיידית: להיות רזה יותר, למשל, זה דבר ברור. אבל יש עוד דברים שהייתי רוצה לשנות, דברים שאני עוד מאמין לעצמי שאם הם ישתנו אז אני אהיה מאושר. למשל, להיות מחמיא יותר; לבכות יותר; לדבר על מה שמטריד אותי יותר בקלות.

כולנו נושאים בתוכנו את הצורך הזה – לשנות את עצמנו כדי שנתאים לפנטזיה מסויימת שאם היא תתגשם, אנחנו נהיה מאושרים. למעשה, זו ההתמכרות העמוקה ביותר שלנו: להיות אחרים ממי שאנחנו.

מסע של שינוי וקבלה

יש כאן פרדוקס שיהיה קשה לגשר עליו: הרצון לשינוי פנימי הוא מה שמניע אותי במסע שלי והוא גם מניע את מי שנמצא כאן כרגע וקורא את המילים הללו. אז אם אני רוצה לשנות את עצמי, למה עלי להפסיק לרצות את זה?

הפרדוקס טמון בכך שבדרך אני לומד "לעשות" שני דברים במקביל. מצד אחד, אני מרפא את הרגשות הפגועים היוצרים בעיות שונות בחיים שלי ומשפיעים עליהן. ככל שהכאב והפחדים בתוכי מתרפאים, הבטחון העצמי שלי גדל ויחד איתו משתנים אט אט כל החיים שלי.

מצד שני, אני לומד לקבל את השיעורים שלי בחיים. שיעור הגוף, למשל, הוא שיעור שלא משנה מה אעשה, לא אצליח לגמור איתו, לא משנה מה יהיה המשקל שלי; שיעור הכולל את ההתמכרות שלי לאוכל כמובן. כך גם קווי אופי מהותיים שאני מגדיר כסגירות, הם שיעור שילווה אותי כל החיים.

הכל נמשך ומשתנה

להתפתחות העצמית אין גבול או סוף, ולעולם אין רגע שאני יכול לומר "סיימתי את השיעור הזה". לכל אחד מאיתנו יש מספר שיעורים שאנו באים ללמוד בחיים האלה, שיעורים המתבטאים בסוגיות של כסף, בריאות, מערכות יחסים – וגם בהתמכרויות השונות.

זה לא משנה לאיזו סדנה או טיפול נלך, השיעורים ימשיכו ללוות אותנו. אך ככל שאני מטפל ברגשות הפגועים שלי, האופן בו השיעורים האלה משפיעים על החיים שלי משתנה; בעיות נפתרות, שינויים טובים קורים.

ובכל זאת, דבר לא נגמר או נעלם לחלוטין.

זה יכול לתסכל ברגעים אך בסופו של דבר, העובדה הזו מביאה הקלה וחופש. אם אני מוכן לקבל את העובדה שכל חיי תלווה אותי ההתמכרות לאוכל, ואם אני מחוייב לטפל ברגשות היוצרים אותה, היא תשתנה. אך יותר חשוב מכך: יהיה לי הרבה יותר קל לחיות עם עצמי בדרך.

1 מחשבה על “התמכרויות: שיעור בקבלה עצמית”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 27.4.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור השלישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.
רוצה ללמוד תקשור? שפע הקורסים והסדנאות מבלבל אותך? לפני שמשלמים על קורסים, אפשר (וכדאי) להצטרף לקורס חינמי זה. הקורס מתקיים אונליין, והוא כולל 8 שיעורים שנשלחים אליך למייל, שיעור אחד בשבוע. בקורס זה מתחילים לתרגל את יכולת התקשור, ולומדים כיצד להתמודד עם הפחדים והספקות. 
ללא תשלום.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

תקשור-סיפור מיוחד לימי המלחמה כמו גם לחיים בכלל, על חברות ועל ויכוח ועל הדרך בחזרה הביתה. ספרו אותו לילדים שלכם, ספרו אותו לעצמכם
3 דק' קריאה
"יכול להיות שאתם ראויים לאהבה למרות מה שאמרו לכם ולמרות האופן שבו התנהגו אליכם, למרות הכאב הזה שיש לכם בלב, הגורם לכם להתרחק מאהבה כאשר היא נוקשת בדלת?" טוהר מדברים על אהבה
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546