החוקים הפנימיים סותרים זה את זה, הביקורת תמיד תמצא את מה לבקר, והאשמה היא דרך למנוע מהעולם שלי לקרוס. ויש עוד

1. רגשי אשמה הם כמו סופר גלו. הם מדביקים למקום, לא מאפשרים ביטוי ותנועה.

2. כשאני מרגיש אשם, אני בעצם מרגיש אשם על כך שזעזעתי את העולם שלי, שהעמדתי את עצמי בסכנה.

3. כשאני יורד על עצמי, אני מנסה לשמור על העולם שלי, שלא יתפרק; אם לא הפעם, אז לפחות בפעם הבאה.

4. כשאני שם לב לכך שאני מרגיש אשם או יורד על עצמי, אני שואל את עצמי מה אני מפחד לאבד. כאשר עולה בתוכי תשובה – מפחד שלא יאהבו אותי, למשל (מה שעולה בדרך כלל) – אני אומר לעצמי "אני מוכן לאבד, אני מוכן להישאר לבד". ברוב המקרים, האשמה נרגעת כשאני אומר את זה.

5. מספר המקרים בהם איבדתי אהבה או הערכה לטווח ארוך בגלל מי שאני, הוא קטן מאוד. ברוב המקרים, המציאות מזדעזעת אבל לא באמת קורסת.

6. מרבית רגשי האשמה מגיעים מהפחד לאבד. חלק קטן מרגשי האשמה מגיעים מכך שאני הולך נגד הלב שלי. הלב אמנם אינו מאשים, אבל אני מרגיש את העיוות שנוצר כשאני מתרחק מעצמי.

7. פעם עשיתי תרגיל, וישבתי וכתבתי את כל החוקים שיש בתוכי, שמנחים אותי כיצד לפעול. פירטתי את החוקים הללו ביחס לכל תחומי החיים ומערכות היחסים שלי. מהר מאוד גיליתי שחלק מהחוקים שלי סותרים זה את זה, כך שהניסיון שלי לעמוד בהם הוא בכלל לא אפשרי. למשל, "אני חייב לכתוב דברים אמתיים כדי שיכירו אותי" ו"אני צריך להסתיר את עצמי כדי שלא יפגעו בי".

8. ככל שאני מרפא את הכאב בלב שלי, הביקורת מתמעטת. אבל היא לא פוסקת: תמיד יהיה לה את מה להאשים. האחריות שלי היא לחזק את הקול האוהד, החומל בתוכי, ולזכור לחזק אותו גם כאשר אני מרגיש שהמציאות שלי קורסת *בגללי*.

9. המילה סליחה היא מוזרה בעיניי, אני מעדיף את המילה פיוס. כנראה בגלל שסליחה מתקשרת אצלי לאשמה, ואילו פיוס מתקשרת אצלי ללקיחת אחריות והסכמה.

10. אני יותר מפויס עם עצמי, עם גופי וחיי מאי פעם, והדרך עוד ארוכה.

עם קשר ובלי קשר, החלטתי לאפשר למי שרוצה, להוריד בחינם את הפרק "חוקים, אשמה ועונש" מתוך הספר שלי "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?". הפרק נמכר בדרך כלל בשישה שקלים והאפשרות להורדה בחינם תסתיים ביום חמישי ה-13.10 בבוקר. זו הכפרה שלי, על מה שלא יהיה 🙂

היכנסו לכאן ותורידו אותו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מוצרים קשורים לתוכן זה

ערוץ תוכן מתקדם לאנשים שרוצים לחיות אחרת. בכל חודש מתפרסמים תקשורים מיוחדים, מדיטציות, תרגילים ממוקדי שינוי ועוד תוכן בלעדי, שיעזור לכם להעמיק את האהבה שלכם לעצמכם ואת ההגשמה שלכם ביום-יום.

עדכונים

בקליק אחד קטן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על תקשורים חדשים, כתבות, מאמרים, מדריכים, כמו גם על סדנאות חדשות עם טוהר ושחר.

סדנאות ומפגשים קרובים

מוצאי שבת, 27.4.24, 20:30-22:30 * אונליין

מפגש התקשור השלישי לשנת 2024, היא שנת ההתמזגות. שנה בה נלמד ביחד כיצד המנוגדים יכולים להתמזג, והבלתי אפשרי יכול להפוך למציאות. המפגש כולל תקשור של טוהר על הנושא, בסדר ולא בסדר, ולאחר מכן תקשור של שאלות ותשובות. 
120 שקלים, הנחה למנויי טוהר+.
רוצה ללמוד תקשור? שפע הקורסים והסדנאות מבלבל אותך? לפני שמשלמים על קורסים, אפשר (וכדאי) להצטרף לקורס חינמי זה. הקורס מתקיים אונליין, והוא כולל 8 שיעורים שנשלחים אליך למייל, שיעור אחד בשבוע. בקורס זה מתחילים לתרגל את יכולת התקשור, ולומדים כיצד להתמודד עם הפחדים והספקות. 
ללא תשלום.
אני מזמין אותך לקבל 11 מסרים כתובים, המזקקים את הדרך בה אני הולך, על ידי הרשמה לרשימת תפוצה ייעודית. 11 מסרים, אחד בכל 4 ימים, ישירות לתיבת המייל שלך. במה הם עוסקים? בחיבור הבסיסי לרגשות ואיך מתמודדים איתם, בשאלות שכדאי לשאול בדרך להגשמה של החלומות שלנו, בפתרון להתמודד עם בלבול ובקשר בין הרגשות לבין הרוח – ועוד. 
ללא תשלום.

סדנת חופש להיות

ימי שלישי, 19:30-22:30 * אונליין

סדנה להתפתחות אישית המבוססת על הדרך הרוחנית "חופש להיות" בהנחיית שחר בן-פורת. זו קבוצה פעילה בה מרפאים רגשות פוגעים ויוצרים חופש חדש ביום-יום שלנו. הקבוצה נפגשת אחת לשבוע, אונליין, ואפשר להצטרף אליה לאחר שיחה עם שחר.
170 שקלים לפגישה.

מאמרים נוספים בנושא

6 דק' קריאה
חשוב מאוד שנלמד להתחבר לרגשות ולהרגיש, וחשוב באותה המידה להבחין האם הרגשות שלנו מתארים את המציאות שלנו. כמה מילים על אתגר משמעותי והדרך להתמודד איתו
3 דק' קריאה
כשאנו כואבים אנו חושבים בדרך מסוימת, שהיא שונה מהדרך בה אנו חושבים כשאנו אוהבים. חשוב להכיר את שני סוגי המחשבות ולהבדיל ביניהם
4 דק' קריאה
הרגשות השונים מניעם אותנו לעשות דברים, אבל במרבית המקרים זה בדיוןק מה שלא כדאי לנו לעשות. למעט רגש אחד, שכאשר אנו מרגישים אותו, כדאי לנו לעשות עוד ועוד
Scroll to Top

התחברות לחברים/ות לטוהר+ ו/או לאתר

צריכים עזרה? יש שאלות?
< אל תהססו לפנות

שחר בן-פורת

צריכים עזרה? יש שאלות?

אל תהססו לפנות ישירות בכל נושא:

או פשוט חייגו: 054-4226546